3 trymestr ciąży - który to tydzień?

3 trymestr ciąży - który to tydzień?
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 9 min.

3 trymestr który tydzień to pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet w ciąży. Trzeci trymestr to ostatnie 3 miesiące ciąży, kiedy zachodzi wiele zmian zarówno w organizmie mamy, jak i w rozwoju dziecka. Wiedza na temat tego, co dzieje się z ciałem i dzieckiem w każdym tygodniu, pomoże lepiej przygotować się do porodu i macierzyństwa.

Kluczowe wnioski:
 • W trzecim trymestrze następuje szybki rozwój organów dziecka, a także przygotowanie organizmu mamy do porodu.
 • Znajomość zmian zachodzących w każdym tygodniu ułatwi obserwację ciąży i ocenę jej przebiegu.
 • Warto zwrócić uwagę na oznaki zbliżającego się porodu, aby w porę udać się do szpitala.
 • Pod koniec ciąży należy skupić się na odpoczynku i działaniach ułatwiających poród (ćwiczenia, dieta).
 • Znajomość rozwoju dziecka pozwoli cieszyć się każdą chwilą ciąży i oczekiwać na narodziny malucha.

Tydzień 27. w trzecim trymestrze ciąży

W 27. tygodniu ciąży dochodzimy już do końca trzeciego trymestru. To bardzo ważny moment, w którym następuje 3 trymestr ciąży który tydzień szybki rozwój organów dziecka. Zachodzą też istotne zmiany w organizmie mamy, przygotowujące ją do porodu.

W tym czasie dziecko intensywnie przybiera na wadze. Waży już około 900-1000 gramów i mierzy około 35 cm długości. W pełni rozwinięte są płuca, chociaż nadal wzmacniają się i dojrzewają. Dziecko otwiera i zamyka oczy, a jego skóra staje się różowa i gładka. W 27. tygodniu ciąży maluch wygląda już jak noworodek, który lada dzień przyjdzie na świat.

W organizmie mamy również zachodzą zmiany mające na celu przygotowanie do porodu i karmienia dziecka. Macica rozciąga się i obniża, przygotowując “gniazdko” dla maleństwa. Powiększają się piersi, zaczyna się w nich gromadzić pokarm. Pojawić mogą się też pierwsze krople mlecznej wydzieliny. Warto pamiętać o codziennej toalecie i kąpieli, aby utrzymać higienę brodawek.

Ćwiczenia i dieta w 27. tygodniu ciąży

W 27. tygodniu ciąży szczególnie ważne jest wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Wzmacniają one mięśnie, które będą pracować podczas porodu, co pomoże w łatwiejszym przebiegu tego procesu. Poza tym warto spacerować, pływać oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające, które zmniejszą ból pleców i obolałe stawy.

Należy także zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w białko, węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Szczególnie ważny jest wapń, magnez, żelazo oraz kwas foliowy. Pomoże to zarówno mamie, jak i dziecku zachować siły przed porodem.

Jakie zmiany zachodzą w 28. tygodniu ciąży?

28. tydzień ciąży przynosi dalszy, szybki rozwój dziecka oraz organizmu mamy. 3 trymestr ciąży który tydzień Dochodzimy do końca trzeciego trymestru, zbliżamy się do ostatniej prostej przed narodzinami malucha.

W 28. tygodniu ciąży dziecko mierzy już około 36-38 cm i waży około 1,2 - 1,3 kg. Jego skóra jest różowa i mocno przybiera w tłuszczu. Maluch porusza się coraz wolniej, bo w macicy jest mu już bardzo ciasno. Poza tym intensywnie się rozwija - rosną włosy, coraz ostrożniejsze staje się spojrzenie. W pełni dojrzałe są już płuca dziecka, gotowe do samodzielnego oddychania poza łonem matki.

W organizmie mamy również zachodzą ostatnie przygotowania do porodu i połogu. Macica podnosi się wyżej, uciskając płuca i powodując czasem duszności. Bardzo często występuje też bolesny ból pleców oraz obrzęki nóg. Mogą pojawić się nieregularne skurcze macicy, będące próbnymi przed prawdziwym porodem.

Porady na 28. tydzień ciąży

W 28. tygodniu ciąży bardzo ważny jest odpoczynek i oszczędzanie sił przed porodem. Zaleca się częste krótkie drzemki w ciągu dnia i unikanie zbędnego wysiłku fizycznego. Dobrze jest także zadbać o toaletę intymną przed porodem (golenie, strzyżenie) oraz przygotować torbę do szpitala.

W trzecim trymestrze ważne jest, aby słuchać potrzeb swojego ciała i reagować na każdy niepokojący objaw. Warto powiadomić lekarza, jeśli po 28. tygodniu pojawi się krwawienie, ból głowy, nagły przyrost masy ciała lub duży obrzęk.

Rozwój płodu w 29. tygodniu trzeciego trymestru

W 29. tygodniu ciąży rodzice mogą już niecierpliwie wyczekiwać narodzin swojego dziecka. Niestety, w dalszym ciągu trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż do końca ciąży pozostał jeszcze ponad miesiąc. 3 trymestr ciąży który tydzień Ale dziecko już intensywnie się rozwija i osiąga dojrzałość, nabierając sił przed narodzinami.

W 29. tygodniu ciąży dziecko waży już około 1,3 - 1,5 kg, a jego wzrost wynosi 37-39 cm. W dalszym ciągu intensywnie przybiera na wadze, gromadząc zapasy energetyczne. Rozwija się mózg i układ nerwowy malucha. Dziecko coraz sprawniej połyka wodę owodniową. W pełni ukształtowane są małe rączki i nóżki.

W organizmie mamy także zachodzą przygotowania do porodu i połogu. Macica podnosi się do góry, uciskając żebra i płuca. Może to powodować zadyszkę oraz trudności z oddychaniem. W dalszym ciągu utrzymują się obrzęki nóg i dłoni, a także bolesny ból pleców - co jest zupełnie normalnym objawem. Dobrze jest ograniczyć aktywność fizyczną i odpoczywać.

29 tydzień ciąży - waga dziecka 1,3 - 1,5 kg
Wzrost dziecka 37-39 cm

Tydzień 30. ciąży - przygotowania do porodu

3 trymestr ciąży - który to tydzień?

W 30. tygodniu ciąży wkraczamy w jej ostatnią fazę i możemy spodziewać się już narodzin malucha. Warto więc intensywnie przygotować się na ten moment, który całkowicie odmieni nasze dotychczasowe życie. 3 trymestr ciąży który tydzień Szczególnie ważne jest skompletowanie wyprawki oraz torby do szpitala.

W 30. tygodniu ciąży dziecko intensywnie rośnie i tyje. Jego waga wynosi już około 1,5 - 1,6 kg, a wzrost około 40 cm. Maluch ma już dość ciasno w macicy i zaczyna obracać się do główki do dołu, aby móc spokojnie wyjść na świat podczas porodu. Mocno rozwinięte są wszystkie narządy i układy - dziecko jest w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy.

W organizmie matki również zachodzą ostatnie przygotowania. Coraz częściej pojawiają się nieregularne skurcze macicy, tzw. skurcze treningowe. U wielu kobiet dochodzi też do oddzielania się dolnego bieguna płodowego, co objawia się gęstą, śluzową wydzieliną. To wszystko oznaki, że poród może już wkrótce nastąpić.

Lista rzeczy do szpitala na 30. tydzień ciąży

 • Wygodna piżama, szlafrok i kapcie
 • Przybory toaletowe (ręcznik, kosmetyki, szampon)
 • Bielizna jednorazowa i podpaski
 • Wygodna sukienka do karmienia
 • Smartfon i ładowarka

Tydzień 31. ciąży a objawy zbliżającego się porodu

31. tydzień ciąży to już jej ostatnia prosta. Od teraz w każdej chwili może rozpocząć się poród. Dlatego warto być czujnym i obserwować 3 trymestr ciąży który tydzień swoje samopoczucie oraz rozpoznawać objawy zbliżających się narodzin.

W 31. tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane i gotowe do życia poza organizmem matki. Waży około 2 kg, a jego wzrost wynosi około 41-43 cm. Mały człowiek intensywnie się porusza, choć przestrzeń do ruchów jest coraz mniejsza. Ponieważ główka jest już ustawiona do dołu, możliwe jest zaobserwowanie nieregularnych ruchów stópkami po brzuchu.

W 31. tygodniu ciąży coraz częściej występują też objawy sugerujące zbliżający się termin rozwiązania:

 • Próbne skurcze macicy, tzw. skurcze treningowe
 • Lekkie krwawienie i śluzowa wydzielina
 • Biegunka lub zaparcia
 • Częste oddawanie moczu

Warto obserwować te sygnały i być przygotowanym na szybki wyjazd do szpitala. Można też skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dowiedzieć kiedy najlepiej zgłosić się na oddział.

Zmiany zachodzące w organizmie w 32. tygodniu ciąży

32. tydzień ciąży to jej ostatnie dni lub godziny. Organizm mamy jest już całkowicie przygotowany na poród, który może rozpocząć się w każdej chwili. 3 trymestr ciąży który tydzień Najwyższy więc czas zadbać o ostatnie przygotowania.

W 32. tygodniu ciąży dziecko waży około 2-2,2 kg, a jego wzrost to około 42-44 cm. Maluch ma już niewiele miejsca do ruchów, więc jego aktywność spowalnia. W tym okresie masa ciała niemowlęcia przyrasta już bardzo powoli. Zamiast tego w organizmie dziecka magazynowana jest warstwa tłuszczowa, która będzie izolować ciepło po urodzeniu.

U mamy w dalszym ciągu występują objawy sugerujące rozpoczynający się poród: skurcze treningowe, plamienia, obfite wydzieliny. Odczuwalne jest też obniżenie się główki dziecka w dół kanału rodnego oraz większa aktywność malucha w dolnej części brzucha. To ostatni moment na spakowanie torby do szpitala!

Podsumowanie

Trzeci trymestr ciąży to bardzo ważny czas, kiedy w organizmie mamy oraz w rozwoju dziecka zachodzą intensywne zmiany. W każdym kolejnym tygodniu trzeciego trymestru warto obserwować swoje samopoczucie oraz rozwój malucha i być świadomym tego, 3 trymestr ciąży który tydzień co się aktualnie dzieje. Pozwoli to lepiej ocenić przebieg ciąży oraz rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu.

Pod koniec trzeciego trymestru, około 30-32 tygodnia ciąży, należy także przygotować się do narodzin dziecka. Trzeba spakować torbę do szpitala, kupić brakujące elementy wyprawki oraz w miarę możliwości odpoczywać, nabierając sił. Warto również poznać oznaki rozpoczynającego się porodu, aby w razie potrzeby sprawnie dotrzeć do szpitala.

Znajomość zmian zachodzących w każdym tygodniu trzeciego trymestru pomoże świadomie przeżyć ten wyjątkowy czas. Pozwoli także spokojnie oczekiwać na narodziny dziecka i cieszyć się każdą chwilą ciąży. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą przyszłym mamom lepiej zrozumieć to, 3 trymestr ciąży który tydzień co dzieje się z ich ciałem i dzieckiem w ostatnich tygodniach ciąży. Życzymy spokojnego oczekiwania na poród i zdrowych, szczęśliwych narodzin!

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły