37 tydzień ciąży: Dziecko w 37 tygodniu ciąży, dolegliwości i rozwój

37 tydzień ciąży: Dziecko w 37 tygodniu ciąży, dolegliwości i rozwój
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 6 min.

37 tydzień ciąży który to miesiąc jest już bardzo zaawansowanym etapem ciąży. W tym czasie organizm przyszłej mamy jest mocno obciążony, ale również dziecko rozwija się intensywnie, przygotowując do rozpoczęcia samodzielnego życia. W artykule omówimy, jak wygląda rozwój dziecka w 37. tygodniu ciąży, z jakimi dolegliwościami może się w tym czasie zmagać mama oraz jakie badania są wykonywane dla kontroli prawidłowego przebiegu ciąży. Dowiesz się również, na jakie objawy warto zwracać uwagę, które mogą sygnalizować zbliżający się poród.

Kluczowe wnioski:
 • W 37. tygodniu ciąży dziecko intensywnie przybiera na wadze i już w pełni przygotowuje się do życia poza organizmem matki.
 • Typowe dolegliwości dla mamy to bóle krzyża, obrzęki, zawroty głowy i problemy z oddychaniem.
 • W tym czasie wykonuje się badanie USG oceniające rozwój dziecka i badanie KTG kontrolujące pracę serca malucha.
 • Objawami sugerującymi rychły poród mogą być skurcze macicy, wyciek płynu owodniowego lub krwawienie.
 • W 37. tygodniu warto zebrać torbę do szpitala i przygotować się mentalnie do rozpoczęcia porodu.

37 tydzień ciąży, który to miesiąc

37. tydzień ciąży przypada zazwyczaj na początek 9. miesiąca ciąży. Jest to już bardzo zaawansowany etap, kiedy rozwój dziecka jest niemal zakończony. W tym czasie dziecko w 37. tygodniu ciąży osiąga pełną dojrzałość i gotowość do życia poza organizmem matki.

W 37. tygodniu ciąży uwaga przyszłych rodziców skupia się przede wszystkim na ostatecznych przygotowaniach do porodu i pojawienia się dziecka. Jest to intensywny czas zarówno dla mamy, która odczuwa coraz większy dyskomfort związany z końcowym etapem ciąży 37 tydzień, jak i dla taty, który stara się wesprzeć partnerkę w tym ważnym momencie.

Rozwój dziecka w 37 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 37 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięte i gotowe do życia poza organizmem mamy. Waga niemowlęcia w tym czasie wynosi średnio około 3 kg, a długość ciała około 48-50 cm. Skóra staje się bardziej różowa i znika białoszary nalot. W 37. tygodniu ciąży struktury mózgu dziecka są w pełni ukształtowane i gotowe do samodzielnej pracy.

Dziecko kontynuuje intensywny rozwój i przygotowuje się do życia poza organizmem matki. W 37. tygodniu nadal przybiera na wadze, gromadząc zapasy tłuszczu pod skórą. Jego układ oddechowy jest już całkowicie dojrzały. Maluch oddycha i połyka wodę owodniową, co ma pomóc dopasować pracę płuc do samodzielnego oddychania po urodzeniu.

Waga i wzrost dziecka w 37 tygodniu ciąży

Średnie parametry dziecka urodzonego w 37 tygodniu ciąży są następujące:

 • Waga: około 2700-3000 g
 • Długość: około 48-50 cm
 • Obwód główki: około 33-35 cm

Dziecko w 37. tygodniu ciąży kontynuuje intensywny rozwój. Jego organizm przygotowany jest już do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Niemowlę w tym czasie produkuje i połyka wodę owodniową, co ma pomóc w adaptacji do oddychania po urodzeniu.

Dolegliwości kobiety w 37 tygodniu ciąży

Końcowy etap ciąży jest zazwyczaj trudny dla organizmu kobiety. Typowe 37 tydzień ciąży dolegliwości to między innymi:

 • Bóle pleców i krzyża
 • Obrzęki
 • Zawroty głowy
 • Utrudnione oddychanie, zadyszki
 • Gorączka ciążowa
 • Problemy ze spaniem

Te dolegliwości związane są z rosnącym obciążeniem związanym z noszeniem dziecka. Bardzo ważne jest słuchanie swojego organizmu i zgłaszanie niepokojących objawów ginekologowi.

Przygotowania do porodu w 37 tygodniu

37 tydzień ciąży: Dziecko w 37 tygodniu ciąży, dolegliwości i rozwój

37 tc to dobry moment na mentalne i praktyczne przygotowanie się do porodu. Warto zebrać torbę do szpitala, upewnić się że wszystkie dokumenty są gotowe i konieczne badania wykonane oraz porozmawiać z partnerem o planie porodu.

Najważniejsze jest, aby z dużym wyprzedzeniem przygotować się mentalnie do tego pięknego, choć wymagającego fizycznie i emocjonalnie wydarzenia, jakim jest poród i narodziny dziecka.
37 tydzień ciąży to dobry czas na: - Zrobienie zakupów
- Przygotowanie dokumentów
- Spakowanie torby do szpitala na oddział położniczy

Warto też pamiętać o dbaniu o siebie, relaksacji i odpoczynku w oczekiwaniu na narodziny dziecka.

Badania USG w 37 tygodniu ciąży

Badanie USG wykonane około 37. tygodnia ciąży 37 tydzień ma charakter kontrolny. Pozwala jeszcze raz ocenić rozwój dziecka oraz sprawdzić:

 • Położenie płodu
 • Lokalizację łożyska
 • Ilość wód płodowych

Oprócz badania USG, w 37. tygodniu ciąży rutynowo wykonywane jest również badanie KTG, czyli kardiotokografia. Polega ono na zarejestrowaniu czynności serca malucha, aby upewnić się że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Objawy zbliżającego się porodu

W 37. tygodniu ciąży rodzice powinni zwrócić uwagę na pewne objawy sugerujące zbliżający się poród. Należą do nich m. in.:

 • Regularne skurcze macicy
 • Wyciek płynu owodniowego
 • Krwawienie z dróg rodnych
 • Ból w dolnej części brzucha i krzyżu

Pojawienie się takich symptomów w 37. tygodniu 37 tydzien ciazy oznacza konieczność udania się do szpitala na oddział położniczy. Tam lekarz dokładnie zbada przebieg porodu i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podsumowanie

37. tydzień ciąży to bardzo intensywny i emocjonujący czas zarówno dla mamy, jak i taty oraz ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Dziecko w 37. tygodniu ciąży osiąga już niemal pełną dojrzałość - jego narządy są w pełni rozwinięte i gotowe do pracy poza organizmem matki. Typowa waga noworodka w 37 tygodniu ciąży to około 3 kg, a długość ciała około 48-50 cm. Parametry te mogą jednak różnić się w zależności od cech genetycznych i trybu życia mamy.

Ostatnie tygodnie przed porodem nie należą do najłatwiejszych dla kobiety. Rosnący brzuch, bóle kręgosłupa, obrzęki, zawroty głowy - to tylko niektóre z typowych 37 tydzień ciąży dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby w 37. tygodniu zwolnić tempo i dać organizmowi potrzebny odpoczynek. To również czas na ostatnie praktyczne przygotowania do porodu i pojawienia się dziecka na świecie.

Radość rodziców jest tym większa, że dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży uważane jest już za donoszone. Oznacza to, że jego organizm jest gotowy do prawidłowego funkcjonowania poza łonem matki. Chociaż nadal wymaga szczególnej troski i uwagi, noworodek donoszony radzi sobie znacznie lepiej niż wcześniak.

Podsumowując 37 tydzień ciąży, czyli początek 9. miesiąca, to emocjonujący czas pełen nadziei i radości, ale także wyczekiwania i niepewności, kiedy to w końcu rozpocznie się poród. Jest to naturalny etap, przez który przechodzi większość przyszłych matek. Najważniejsze, aby w tym czasie otaczać kobietę troską, wsparciem i zrozumieniem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły