7 tygodni ciąży: objawy ciąży w 7. tygodniu

7 tygodni ciąży: objawy ciąży w 7. tygodniu
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 8 min.

7 tc to czas, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze wyraźne oznaki ciąży. Wielu kobietom towarzyszy wtedy zmęczenie, nudności i wrażliwość piersi. Jednak mimo tych dolegliwości, 7. tydzień ciąży to radosny okres, kiedy można cieszyć się wiadomością o rozwijającym się w organizmie nowym życiu.

Kluczowe wnioski:
 • W 7. tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze wyraźne jej objawy
 • Typowe dolegliwości to zmęczenie, nudności i wrażliwość piersi
 • Mimo dyskomfortu, jest to radosny czas oczekiwania na dziecko
 • Można już zacząć myśleć o wizytach kontrolnych i badaniach USG
 • Warto zadbać o zdrową dietę i tryb życia, aby wspomóc rozwój dziecka

Zmiany w organizmie

Siódmy tydzień ciąży to okres, gdy w organizmie kobiety zaczynają zachodzić znaczące zmiany. Rozwijający się zarodek stymuluje wydzielanie hormonów, które wpływają na funkcjonowanie wielu narządów i układów. Dodatkowo zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży.

Jedną z pierwszych oznak zachodzących w organizmie zmian jest częste oddawanie moczu. Jest to spowodowane zwiększonym wydzielaniem hormonu hCG, który rozluźnia mięśnie wypierające mocz. Konieczność częstszego korzystania z toalety może utrzymywać się przez całą ciążę.

W 7. tygodniu ciąży rozpoczyna się również rozbudowa gruczołów piersiowych, przygotowujących organizm do karmienia dziecka po porodzie. Piersi stają się wrażliwsze i bolesne, a brodawki ciemnieją. Z biegiem czasu powiększą się i nabiorą bardziej mlecznego wyglądu.

Hormony ciążowe

Głównym hormonem odpowiadającym za prawidłowy przebieg ciąży jest progesteron. Odpowiada on za utrzymanie ciąży, hamując skurcze macicy i przygotowując organizm do donoszenia płodu. Progesteron wpływa również na temperaturę ciała, która w okresie ciąży jest nieco podwyższona.

innym ważnym hormonem jest relaxina, która powoduje rozluźnienie i rozciągnięcie więzadeł, co ułatwia poród. Powoduje jednak również większą podatność na urazy chrząstek i więzadeł.

Pierwsze objawy przyszłego macierzyństwa

Siódmy tydzień ciąży to czas, gdy wiele kobiet zaczyna odczuwać jej pierwsze objawy w postaci typowych dolegliwości. Są one spowodowane gwałtownymi zmianami hormonalnymi i przemianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy.

Bardzo częstym objawem wczesnej ciąży są nudności i wymioty, określane mianem tzw. rzygów ciężarnych. Występują z różnym nasileniem - od niewielkich mdłości po silne, wyniszczające torsje. Zazwyczaj po 12. tygodniu ustępują lub znacznie zmniejszają swoje natężenie.

Innym typowym objawem jest senność i zmęczenie związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na składniki odżywcze i energię. Może im również towarzyszyć obniżenie ciśnienia krwi, powodujące zawroty głowy, zwłaszcza po zmianie pozycji ciała.

Testy ciążowe

Aby potwierdzić ciążę w 7. tygodniu, można wykonać test ciążowy lub badanie krwi na poziom hormonu beta-HCG. Jego stężenie będzie już dostatecznie wysokie, by dać wiarygodny wynik testu. Można również umówić się na pierwsze badanie USG, w którym powinno być już widać zarodek i słyszalne uderzenia serca.

Warto prowadzić dzienniczek ciąży i notować występujące objawy oraz samopoczucie. Ułatwi to obserwację przebiegu ciąży i omówienie dolegliwości podczas wizyt kontrolnych.

Kłopoty towarzyszące ciąży

Mimo że 7. tydzień ciąży to bardzo wczesny etap, niektóre kobiety mogą odczuwać już pewne kłopoty i dolegliwości utrudniające normalne funkcjonowanie. Warto poznać możliwe przyczyny tych objawów i sposoby radzenia sobie z nimi.

Bardzo częstą dolegliwością są wspomniane już wcześniej nudności i wymioty. Choć na ogół nie są groźne, mogą doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W takich przypadkach lekarz może przepisać leki łagodzące objawy lub zalecić zmianę diety.

Nawet 75% kobiet w ciąży odczuwa nudności i wymioty, zwłaszcza rano. Choć są one uciążliwe, na ogół nie zagrażają ani matce ani dziecku.

Stosunkowo często występuje też zaparcie związane ze zmianami hormonalnymi i zmniejszonym ruchem jelit. Można je złagodzić, pijąc dużo płynów, jedząc produkty z błonnikiem i aktywniej się ruszając.

Dieta w 7. tygodniu ciąży

7 tygodni ciąży: objawy ciąży w 7. tygodniu

W 7. tygodniu ciąży zaleca się stopniowe przejście na dietę odpowiednią dla kobiet w ciąży. Powinna ona dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i dla organizmu mamy.

Szczególnie ważne są produkty dostarczające dużo białka (np. chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych), węglowodany złożone (kasze, ryż brązowy, razowy chleb) oraz zdrowe tłuszcze (oleje roślinne, orzechy, awokado).

Składnik odżywczy Zalecane dzienne spożycie w ciąży
Białko 71g
Węglowodany 175g
Tłuszcze około 30% dziennego zapotrzebowania

Należy pić około 2 litry płynów dziennie, najlepiej w postaci wody mineralnej, ale można też soki warzywne i owocowe, kompoty, herbaty ziołowe. Ważna jest codzienna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości i samopoczucia.

Suplementy dla ciężarnych

Już od pierwszych tygodni ciąży zalecane jest przyjmowanie kwasu foliowego, który pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej u płodu. Należy także suplementować witaminę D dla prawidłowego rozwoju kości i zębów dziecka, żelazo zapobiegające anemii ciężarnych oraz jod i wapń.

Wszystkie suplementy w ciąży powinny być przyjmowane zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego, który dobierze odpowiednie dawki i preparaty.

Badania i wizyty kontrolne

Siódmy tydzień ciąży to dobry moment na zapisanie się na pierwszą wizytę do ginekologa położnika, który będzie prowadził ciążę. Podczas niej lekarz zebrać wywiad, zbadać ciężarną, a być może także skieruje na pierwsze badania:

 • morfologię krwi w celu oceny jej parametrów,
 • badanie moczu do oceny ewentualnych zakażeń,
 • posiewy w kierunku nosicielstwa streptokoka grupy B,
 • USG celem potwierdzenia ciąży, oznaczenia terminu porodu i stanu płodu.

Warto zapytać lekarza o optymalny tryb życia i dietę w ciąży, przyjmowanie kwasu foliowego i innych suplementów, a także o bezpieczne ćwiczenia fizyczne odpowiednie dla ciężarnych.

Karta ciąży

Podczas wizyty ginekolog wypełnia kartę przebiegu ciąży (tzw. kartę ciąży), w której na bieżąco dokumentowany jest jej przebieg. Zawiera informacje dotyczące zdrowia ciężarnej, przebytych chorób, trybu życia, przyjmowanych leków oraz wyniki badań i zalecenia.

Karta ciąży jest niezbędnym dokumentem, który należy zabierać ze sobą na każdą wizytę kontrolną czy badanie.

Przygotowania do narodzin dziecka

Choć narodziny jeszcze odległe, 7. tydzień ciąży to dobry moment, aby zacząć myśleć o przygotowaniach do przyjścia dziecka na świat i jego pierwszych miesięcy życia.

Warto pomyśleć o wyposażeniu dla noworodka, takim jak ubranka, pieluszki, kosmetyki, wózek. Trzeba również zadbać o przestrzeń i miejsce do spania dla maluszka. To także czas na rozmowy z pracodawcą o urlopie macierzyńskim i ustalenie opieki nad starszym dzieckiem, jeśli już je mamy.

Opieka poporodowa pozwoli przyszłej mamie skupić się na dziecku tuż po porodzie. Można rozważyć zatrudnienie położnej środowiskowej lub douli, zapewniającej wsparcie w domu rodzinnym.

Warto również pomyśleć o kursach szkoły rodzenia, poradniach i grupach wsparcia dla młodych rodziców. To wszystko pozwoli jak najlepiej przygotować się na nadejście potomka!

Podsumowanie

Siódmy tydzień ciąży to moment, kiedy u wielu kobiet zaczynają pojawiać się typowe objawy ciąży. Mogą to być nudności, wymioty, zmęczenie, częste oddawanie moczu lub wrażliwość piersi. Są one związane z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi i przygotowaniem do noszenia i wyżywienia dziecka.

W 7. tygodniu ciąży rozwijający się zarodek zaczyna pobierać składniki odżywcze z organizmu mamy, stymulując wydzielanie takich hormonów jak progesteron, relaksyna czy HCG. Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego utrzymania ciąży, rozwoju płodu oraz przygotowania organizmu do porodu i laktacji.

To także dobry moment na pierwszą wizytę u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży, ustalenia terminu porodu oraz omówienia badań, które warto wykonać. Lekarz udzieli cennych wskazówek na temat diety, suplementów, aktywności fizycznej i stylu życia w tym szczególnym okresie.

Wreszcie, 7. tydzień to już czas, kiedy przyszli rodzice mogą zacząć myśleć o pierwszych przygotowaniach na przyjęcie nowego członka rodziny. Choć wciąż jest na to sporo czasu, warto powoli gromadzić potrzebne rzeczy czy zastanowić się nad opieką poporodową.

Najczęstsze pytania

Do częstych objawów należą nudności i wymioty poranne, senność, zmęczenie, częste oddawanie moczu, wrażliwość i tkliwość piersi, większa wrażliwość na zapachy. Objawy te związane są ze zmianami hormonalnymi i szybkim rozwojem ciąży.

Standardowo pierwsze USG wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jednak przy silnych dolegliwościach lub krwawieniu można je zrobić wcześniej, już w 7. tygodniu, aby sprawdzić stan płodu i ciąży.

Zaleca się oddać krew do badań morfologii i poziomu beta-HCG, a także wykonać badanie ogólne moczu i posiewy w kierunku nosicielstwa streptokoka. Służą ocenie stanu zdrowia mamy i wykryciu ewentualnych zakażeń.

Należy stopniowo przechodzić na zdrowszą dietę bogatą w białka, zdrowe węglowodany i tłuszcze roślinne. Ważna jest też suplementacja kwasu foliowego, witaminy D i żelaza. Konieczne jest picie ok. 2 l płynów dziennie.

Niepokojące mogą być silne, bolesne skurcze macicy sugerujące poronienie, intensywne lub przedłużające się krwawienie, bardzo wysoka gorączka lub nagły, silny ból brzucha. Wymagają one pilnej konsultacji ginekologicznej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 3. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
 4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
 5. Dziecko urodzone w 32 tygodniu - wcześniak poradnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły