8 tydzień ciąży: rozwój płodu, badanie USG

8 tydzień ciąży: rozwój płodu, badanie USG
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska26 grudnia 2023 | 9 min

Płód 8 tydzień to fascynujący etap rozwoju dziecka. W tym czasie z małej grudki komórek powstaje miniaturowy człowiek z wyraźnie zarysowanymi organami i kończynami. Choć wielkością ledwo przypomina fasolkę, już teraz przechodzi niezwykłą transformację i z każdym dniem nabiera coraz bardziej ludzkich kształtów. W 8. tygodniu ciąży warto wykonać badanie USG, aby przyjrzeć się tajemniczej pracy natury i podziwiać cudo tworzącego się życia.

Kluczowe wnioski:
  • W 8. tygodniu ciąży płód rozwija wszystkie narządy i kończyny, choć jest wielkości pojedynczej fasolki.
  • USG pozwala dostrzec bicie serca i ruchy płodu, a także obserwować tworzące się organy.
  • Z każdym dniem płód coraz bardziej przypomina miniaturę człowieka.
  • W 8. tygodniu należy zadbać o zdrową dietę i tryb życia przyszłej mamy.
  • To fascynujący moment, gdy z pozoru bezkształtna masa komórek zmienia się w maleństwo z wyraźnymi kończynami.

Płód w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży płód osiąga długość około 2-2,5 cm i waży zaledwie 1 gram. Jest wielkości pojedynczej fasolki, ale już teraz przypomina miniaturę człowieka. Ma wyraźnie zarysowaną główkę, tułów i kończyny. Na główce widać ciemne plamki oczu, nos oraz zawiązki uszu. Wykształcają się podstawy rąk i stóp z zaznaczonymi palcami. Płód aktywnie porusza kończynami i główką.

W 8. tygodniu ciąży wszystkie podstawowe układy i narządy płodu są już ukształtowane - układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, moczowy, pokarmowy. Zaczynają się rozwijać kości i mięśnie. Serce płodu bije już z częstotliwością około 150 uderzeń na minutę. Intensywnie zwiększa się jego wielkość i pojawiają się zastawki. Zaczynają być słyszalne tętna i pierwsze odgłosy akcji serca. Jest ono już w pełni funkcjonalne i dostarcza tlen do wszystkich rozwijających się tkanek i narządów.

Mózg płodu rozwija się w niesamowitym tempie - w 8 tygodniu ciąży ma już przeszło 5000 komórek. Powstaje kora mózgowa i odpowiadające za pamięć i uczenie się hipokampy. Zaczynają się wytwarzać pierwsze połączenia nerwowe. Mózg kieruje już podstawowymi funkcjami życiowymi płodu takimi jak tętno czy ruchy ciała, choć system nerwowy dopiero dojrzewa.

Wszystkie te procesy powstawania organów i wykształcania się zawiązków narządów można doskonale zaobserwować w badaniu USG w 8. tygodniu ciąży. Na ekranie ultrasonografu widoczne są nawet drobne, ale intensywne ruchy płodu. Jego serce bije regularnie, a puls i ciśnienie krwi są stabilne. W USG można dostrzec wszystkie narządy, choć jeszcze są niewielkich rozmiarów - mózg, serce, kończyny, jama brzuszna, żołądek i jelita.

Szybki rozwój narządów

Choć wydaje się, że w 8 tygodniu ciąży płód jest bardzo nierozwinięty i bezbronny, już teraz zachodzi w nim zdumiewająco szybki proces powstawania kluczowych układów i narządów. Wszystkie podstawy budowy człowieka są widoczne. Serce, nerki, wątroba, trzustka, jelita, płuca intensywnie rosną i zaczynają pełnić swoje funkcje.

Dochodzi też do wytworzenia płci męskiej lub żeńskiej. W 8. tygodniu ciąży zaczynają się różnicować narządy płciowe i tworzyć zalążki jąder lub jajników. O płci dziecka decydują chromosomy, które dziedziczy z komórki jajowej mamy i plemnika taty. Najwyraźniej widać to w badaniu USG płodu, gdzie obok siebie leżą powiększające się narządy rozrodcze świadczące o męskiej lub żeńskiej płci.

Budowa ciała płodu w 8 tyg.

W ciągu 8 tygodnia ciąży dokonuje się niezwykła przemiana z pozornie bezkształtnej masy komórek w miniaturowego człowieka z wyodrębnionymi kończynami, głową i tułowiem. Płód zaczyna coraz mocniej przypominać ludzkie dziecko. Ma już ludzką sylwetkę, choć jego kończyny są jeszcze niewspółmiernie duże w stosunku do reszty ciała.

W 8 tygodniu ciąży płód waży około 1 g. Jego długość od czubka głowy do pośladków wynosi zaledwie około 2,5 cm. Skóra jest bardzo cienka i prześwitują spod niej naczynia krwionośne. Na ciele nie ma jeszcze owłosienia, ale wykształcają się paznokcie.

Na twarzy płodu widoczna jest coraz wyraźniej miniatura buzi z zarysowanym nosem, oczami i ustami. Oczy płodu są już widoczne, lecz powieki są wciąż zrośnięte. Rozwijają się małżowiny uszne i kształtują się ucha z funkcjonalnym kanałem słuchowym. Zaczyna działać zmysł powonienia - w 8 tygodniu ciąży płód zaczyna wąchać płyn owodniowy, w którym pływa.

Ręce i stopy płodu

W 8. tygodniu ciąży kończyny płodu - ręce i nogi są już dobrze wykształcone. Rączki mają wyraźnie zarysowane paliczki i paznokcie. Dłonie potrafią się mocno zaciskać. Stopy płodu mają już widoczne pięty, palce i nagniotki paznokci u stóp. Płód aktywnie, choć dość nieporadnie jeszcze wymachuje rosnącymi kończynami.

Rozwój organów płodu w 8 tyg.

Podczas 8 tygodnia ciąży płód posiada już wszystkie podstawowe narządy wewnętrzne, choć są one dotąd bardzo niewielkie i jeszcze nie w pełni funkcjonalne. Tworzą się i wykształcają kluczowe układy takie jak sercowo-naczyniowy, oddechowy, pokarmowy, moczowy, rozrodczy. Rozwijają się kości i mięśnie. Mózg płodu gwałtownie rośnie. Organizm zaczyna kontrolować po raz pierwszy proces oddychania.

Układ krążenia

W 8. tygodniu ciąży bardzo intensywnie powiększa się serce płodu i rozwijają się zastawki. Staje się ono w pełni funkcjonalne. Zaczynają być słyszalne tętna oraz pierwsze pojedyncze odgłosy akcji serca. Odgłosy te można dosłuchać już w badaniu USG płodu od 7-8 tygodnia ciąży. Koło serca płodu widać rytmiczne fale - pulsujące naczynia.

Serce płodu rozwija się bardzo szybko, ponieważ musi zapewnić krążenie krwi dla wszystkich powstających tkanek i narządów. W 8 tygodniu ciąży komory serca płodu intensywnie pompują tlen i składniki odżywcze do całego organizmu.

Organizm płodu produkuje też już czerwone krwinki z białkiem hemoglobiną transportującym tlen. Tętniczki zaczynają łączyć się w większe naczynia i tworzyć układ krwionośny z drobnymi kapilarami zasilającymi wszystkie narządy.

Układ oddechowy

W 8. tygodniu ciąży w organizmie płodu pojawiają się pierwsze odruchy oddechowe. Płuca rosną i zaczynają kontrolować proces oddychania, choć jeszcze nie pełnią tej funkcji. Cały czas płód oddycha płynem owodniowym, a tlen pobiera przez łożysko i pępowinę.

Rozwijają się oskrzela i tchawica. W badaniu USG widoczna jest klatka piersiowa płodu z rosnącymi płucami. Pulsujące ruchy płuc świadczą o przygotowaniach do przyszłego samodzielnego oddychania po urodzeniu. Płód już trenuje ruchy oddechowe, choć czerpie tlen z łożyska.

W 8. tygodniu ciąży płód już trenuje pierwsze ruchy oddechowe i odruchowo porusza klatką piersiową. Jego płuca są już rozwinięte, choć nie pełnią funkcji oddychania - ten zaszczyt należy jeszcze do łożyska.

Mózg i układ nerwowy

W 8 tygodniu ciąży szary mózg płodu rozwija się w niesamowitym tempie - dochodzi do tworzenia się zwojów korowych, istoty szarej i istoty białej. Rozwijają się rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe i czaszkowe. Powstają synapsy między neuronami - mózg zaczyna tworzyć połączenia nerwowe. Płód ma już ponad 5000 komórek nerwowych. Tworzą się hipokampy kluczowe dla pamięci i uczenia się.

W 8 tygodniu ciąży mózg płodu kontroluje już jego podstawowe funkcje życiowe, takie jak częstość uderzeń serca, poruszanie się. Nadzoruje proces krążenia krwi i po raz pierwszy zaczyna wpływać na układ oddechowy. W tym czasie rozwijają się zmysły - płód zaczyna reagować na bodźce dotykowe i węchowe. Już czuje dotyk i ruchy.

Badania USG płodu w 8 tyg.

8 tydzień ciąży: rozwój płodu, badanie USG

Badanie USG wykonane w 8. tygodniu ciąży daje obraz bardzo dynamicznie rozwijającego się płodu. Na ekranie ultrasonografu widoczne są jego pierwsze ruchy - poruszanie kończynami i odruchy oddechowe. Widać dokładny zarys główki z oczami i ustami, rosnącą klatkę piersiową i brzuszek.

W USG 8 tygodnia można zaobserwować pracę serca płodu - rytmiczne skurcze komór i przepływającą krew. Oderwać można pierwsze dźwięki akcji serca. Widać wyraźne obrysowane płaty mózgu i zarys rdzenia kręgowego. Sprawdza się też obecność kości i poruszanie kończynami.

W badaniu USG 8. tygodnia można rozpoznać płeć dziecka po obecności zawiązków narządów płciowych: prącia u chłopca i sromu u dziewczynki.

Narząd Rozwój w 8. tygodniu ciąży
Mózg Ponad 5000 komórek nerwowych, wykształcone kluczowe struktury: hipokampy, kora mózgowa
Serce 150 uderzeń na minutę, słyszalne tętna i odgłosy akcji serca

Podsumowanie

W 8. tygodniu ciąży dokonuje się fascynująca transformacja płodu z bezkształtnej masy komórek w miniaturowego człowieka. Choć jest on wielkości pojedynczej fasolki, już teraz ma wyodrębnione kończyny, głowę i tułów. We wnętrzu jego ciała intensywnie rozwijają się wszystkie najważniejsze narządy.

Rozwój płodu w 8. tygodniu jest niezwykle dynamiczny. Serce bije już z częstotliwością 150 razy na minutę i rozprowadza krew po całym ciele. Mózg rośnie w zawrotnym tempie, tworząc połączenia nerwowe i ośrodki pamięci. Rozwija się pełna budowa człowieka.

W 8. tygodniu bardzo zalecane jest badanie USG, w którym można zobaczyć realizujący się na naszych oczach cud stworzenia nowego życia. Na ekranie ultrasonografu obserwuje się pierwsze ruchy i odruchy oddechowe płodu, bicie jego serca oraz tworzenie się wszystkich narządów.

8 tydzień ciąży to pyszny moment, gdy z pozoru bezkształtna masa komórek zmienia się w maleństwo o ludzkim kształcie. Wiele par doświadcza w tym czasie nieopisanej radości z obserwowania cudu nowego życia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
  2. Jak zrobić bombki choinkowe z dziećmi? Proste i kreatywne pomysły
  3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
  4. Co robić, gdy pada deszcz? Pomysły na deszczowe dni w domu
  5. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły