Co oznacza 26 tydzień życia dziecka w rozwoju prenatalnym?

Co oznacza 26 tydzień życia dziecka w rozwoju prenatalnym?
Autor Katarzyna India
Katarzyna India20.06.2024 | 6 min.

26 tydzień życia dziecka to fascynujący czas w rozwoju prenatalnym. W tym okresie Twój maluszek intensywnie przygotowuje się do wielkiego dnia - narodzin! Poznaj co niezwykłego dzieje się w 26 tygodniu życia dziecka, jak rośnie i rozwija się przyszły noworodek.

Kluczowe wnioski:
 • W 26 tygodniu dziecko waży już ok. 820 gramów i mierzy około 35 cm. Powoli przybiera bardziej pełne kształty.
 • Tkanka tłuszczowa stopniowo pokrywa ciałko dziecka. Skóra wygląda na bardziej gładką i mniej pomarszczoną.
 • Dziecko aktywnie reaguje na bodźce z zewnątrz – głosy, dotyk, światło. Może zaciskać piąstki i mrugać oczkami.
 • Płuca dziecka są w pełni rozwinięte, jednak nadal dojrzewają. W razie wcześniejszego porodu może być potrzebna wentylacja.
 • Ty także możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze Brahxtona-Hicksa – potrenować przed prawdziwym porodem.

Co dziecko waży w 26 tygodniu życia prenatalnego?

W 26 tygodniu życia dziecka Twój maluszek waży już około 820 gramów – czyli niewiele ponad kilogram! To dopiero początek prawdziwego przybierania na wadze przez płód. Dziecko w tym okresie jest już w stanie przeżyć poza organizmem mamy, choć najlepiej, by zostało w bezpiecznym środowisku łona matki, aż do pełnego rozwinięcia się.

Główną przyczyną tego wzrostu masy ciała płodu jest rozwijająca się tkanka tłuszczowa. Stanowi ona swego rodzaju zastrzyk energii dla noworodka na pierwsze dni życia na zewnątrz. Ilość tkanki tłuszczowej będzie więc stale rosła aż do 40 tygodnia ciąży, kiedy to dziecko powinno ważyć około 3,5 kg.

Oprócz odkładającej się pod skórką tkanki tłuszczowej, na wagę wpływa także rozrost mięśni, kości i narządów wewnętrznych. W 26 tygodniu płuca dziecka są już całkowicie rozwinięte, dojrzewa także układ trawienny i nerwowy. Wszystkie te elementy składają się na obecną, szybko rosnącą masę ciała.

Regularne badania USG pozwolą Ci na bieżąco śledzić przybieranie na wadze przez dziecko. Lekarz oceni również, czy wzrost masy przebiega prawidłowo i będzie w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, a waga Twojego maleństwa może nieco różnić się od średnich statystyk.

Jak duże jest dziecko w 26 tygodniu życia wewnątrzmacicznego?

W 26 tygodniu życia dziecka Twój maluszek osiąga już sporą wielkość! Jego długość od główki do pięt wynosi około 35 cm, czyli wielkością dorównuje już... smoczku! Dziecko ma wciąż wyraźnie zaokrąglony, "bobczykowaty" brzuszek, ale jego kształty powoli się wyostrzają.

Mały człowieczek rośnie w ekspresowym tempie, zwiększając swoją masę i długość niemal z dnia na dzień. Tempo przyrostu długości zwalnia jednak nieco w porównaniu do poprzednich tygodni rozwoju płodowego. Większość wzrostu dziecka następuje teraz poprzez przybieranie na masie.

Rozmiary główki płodu w 26 tygodniu ciąży są już właściwie wielkości noworodkowej. Twoje dziecko przygotowuje się więc do pokonania największej przeszkody, jaką jest kanał rodzenia. Dlatego też czoło i zaokrąglona potylica zaczynają robić się bardziej miękkie, co ułatwi przejście przez rodzącą się.

Nie możesz się doczekać, aż zobaczysz swoje maleństwo na własne oczy? Jeszcze tylko kilka miesięcy i wreszcie będziesz mogła przywitać na świecie swoje kilkudziesięciocentymetrowe szczęście! Na razie podziwiaj jego akrobacje w brzuszku podczas badań USG.

Czytaj więcej: Odejście czopa śluzowego w ciąży - poród i oznaki, objawy

Czytaj więcej: Poród w 34 tc: poród w 34 tygodniu ciąży, 34 tydzień, ciąża 34 tydzień

Rozwój dziecka w 26 tygodniu życia płodowego

26 tydzień życia dziecka w łonie matki to niezwykle ważny i pracowity okres jego rozwoju. Twój maluszek niestrudzenie doskonali swoje umiejętności, które będą potrzebne zaraz po narodzinach. Poznaj, jakie zmiany zachodzą w jego ciele i zdolnościach!

 • Płuca w pełni się rozwinęły. Dziecko ćwiczy oddychanie, wciągając i wypuszczając płyn owodniowy – dzięki czemu po porodzie będzie od razu mogło samodzielnie oddychać.
 • Układ nerwowy dojrzewa. Maluch zaczyna wyraźnie reagować na bodźce: głosy, muzykę, dotyk. Słysząc głos mamy, może wyciszyć się i się uspokoić.
 • Wzrok i słuch są już w pełni wykształcone. Dziecko widzi otaczającą je "mgłę" i reaguje na mocniejsze światło.
 • Układ ruchu działa pełną parą! Dziecko energicznie się miota, może zaciskać piąstki, ssać kciuk, mrugać oczkami.
 • Serce bije około 120-160 razy na minutę – płód trenuje już do życia pozałonowego.

Łatwo więc zauważyć, że w 26 tygodniu życia płodowego Twoje dziecko jest już w pełni przygotowane, by przyjść na świat! Jednak najlepiej będzie dla niego, jeśli zostanie w bezpiecznym środowisku jeszcze przez kolejne miesiące.

Jaki jest stan wzrostu płodu w 26 tygodniu ciąży?

Zdjęcie Co oznacza 26 tydzień życia dziecka w rozwoju prenatalnym?

W 26 tygodniu życia dziecka jego wzrost możemy uznać za w pełni ukształtowany. Płód ma już taki sam kształt, jaki będzie miał po urodzeniu – wydłużone kończyny, główkę prawidłowej wielkości, delikatnie zarysowujące się rysy twarzy.

Widoczne są także inne cechy charakterystyczne dla dzieci w tym okresie prenatalnego rozwoju. Dłonie dziecka są jeszcze zaciśnięte w piąstki, a skóra nieznacznie pomarszczona, co zmieni się wraz ze stopniowym jej wygładzaniem. Pod tą skórką odkłada się również tkanka tłuszczowa, którą noworodek będzie potrzebował na pierwsze dni życia.

Ogólny wzrost płodu jest w 26 tygodniu już w pełni ukształtowany i wynosi od około 35 do 37 cm. Chociaż same proporcje i kształty ciała nie zmienią się już znacząco do końca ciąży, Twój maluszek nadal będzie dynamicznie przybierał na wadze i solidnie rosnąć!

Dzięki regularnej kontroli u ginekologa, możesz na bieżąco obserwować, jak Twoje dzieciątko systematycznie rośnie. Każde kolejne badanie USG będzie nie tylko okazją do podziwiania malucha, ale także możliwością sprawdzenia, czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Podsumowanie

26 tydzień życia dziecka to czas, gdy jego rozwój przyspiesza. W porównaniu do 22 tygodnia życia dziecka, maluszek znacznie urósł i przytył. Wiele układów w jego organizmie jest już prawie w pełni ukształtowanych, jak np. płuca, układ nerwowy czy zmysły. Choć moment narodzin jeszcze przed nim, już teraz dziecko ćwiczy oddechy i ruchy, przygotowując się do życia poza łonem mamy.

W 26 tygodniu życia dziecka widać również, jak bardzo zmieniły się jego proporcje i kształty ciała. Z małego, delikatnego zarodka dziecko wyrosło na większego, lepiej wykształconego płoda o rozmiarach zbliżonych do noworodka. Proces ten będzie nadal postępował, a przyszły maluch wciąż solidnie przybierze na wadze. Ciąża to wspaniały i dynamiczny czas dla rodziców, którzy mogą obserwować postępujący rozwój swojej pociechy.

Najczęstsze pytania

Tak, w 26 tygodniu życia płodowego dziecko jest już bardzo aktywne i można zaobserwować jego ruchy w brzuchu matki. Maluch potrafi zaciskać piąstki, ssać kciuk, mrugać oczkami, a nawet reagować na bodźce słuchowe i dotykowe z zewnątrz.

W 26 tygodniu życia płodowego długość dziecka od główki do pięt wynosi około 35 cm, czyli jest już właściwie wielkości smoczka. Waga płodu oscyluje w granicach 820 gramów, co oznacza, że maluszek przytył już porządnie od poprzednich tygodni.

Tak, w 26 tygodniu życia dziecka wiele przyszłych mam zaczyna doświadczać pierwszych skurczów treningowych Braxtona-Hicksa. Są to ćwiczebne, nieregularne i najczęściej bezbolesne skurcze macicy mające przygotować ją do akcji porodowej.

Około 26 tygodnia życia płodowego płuca dziecka są już w pełni ukształtowane, jednak nadal dojrzewają pod kątem prawidłowego funkcjonowania po urodzeniu. W przypadku wcześniejszego porodu może być potrzebna krótkotrwała wentylacja dla dziecka.

Tak, w 26 tygodniu życia płodowego jest to już dobry moment na wykonanie bardziej zaawansowanych badań USG, takich jak USG 3D czy 4D. Dzięki nim rodzice będą mogli zobaczyć dziecko w niezwykle szczegółowy sposób i dostrzec wiele jego rysów twarzy.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Katarzyna India
Katarzyna India

Jestem mamą dwójki małych dzieci. Na blogu dzielę się przepisami na zdrowe i smaczne posiłki, które lubią moje pociechy. Opowiadam o tym jak wprowadzać nowe smaki i jak kreatywnie podchodzić do karmienia maluchów. Daję też praktyczne wskazówki dotyczące higieny i pielęgnacji niemowląt.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły