Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?

Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 7 min.

Co powinno umieć 9 miesięczne dziecko to jedno z kluczowych pytań, które zadaje sobie większość rodziców. W dziewiątym miesiącu życia dziecko bardzo szybko się rozwija - zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym oraz społecznym. Ten artykuł przybliży, jakie umiejętności powinien posiadać 9-miesięczny maluch, by jego rozwój przebiegał prawidłowo. Omówione zostaną kluczowe obszary, takie jak motoryka, mowa, poznanie czy interakcje społeczne.

Kluczowe wnioski:
 • 9-miesięczne dziecko powinno raczkować oraz próbować stawać przy meblach.
 • Maluch zaczyna rozumieć proste polecenia i reagować na swoje imię.
 • Dziecko bawi się z rodzicami, naśladuje ich gesty i dźwięki.
 • 9-miesięczny maluch interesuje się kolorowymi zabawkami, które może manipulować.
 • W dziewiątym miesiącu przybywa masa ciała, wydłużają się włosy i zęby.

Umiejętności motoryczne 9-miesięcznego dziecka

W dziewiątym miesiącu życia 9-miesięczne dziecko zazwyczaj już dość sprawnie się raczkuje. Potrafi także przemieszczać się na czworaka oraz obracać się wokół własnej osi. Coraz lepiej też utrzymuje równowagę i próbuje stawać przy meblach, chwytając się ich rączkami. Niemowlę w tym wieku zaczyna również próbować samodzielnie siadać.

Rozwija się także motoryka małej. 9-miesięczny maluch coraz dokładniej chwyta drobne przedmioty już nie tylko całą dłonią, ale także opuszkami kciuka i palca wskazującego. Ćwiczy też chwytanie oburącz. Manipuluje zabawką, przekłada ją z ręki do ręki. Potrafi włożyć zabawkę do buzi i wyjąć ją z powrotem.

Kontrola głowy i tułowia

Bardzo ważnym elementem rozwoju motorycznego jest kontrola głowy i tułowia. Dziecko 9-miesięczne coraz lepiej trzyma główkę prosto. Gdy stoi podpierając się o meble, rzadko przewraca się na boki. Nieco łatwiej jest mu jeszcze utrzymać równowagę siedząc. Maluch kręci się i pochyla we wszystkie strony sięgając po zabawki.

Rozwój mowy u 9-miesięcznego malucha

Następuje też gwałtowny postęp w rozwoju mowy u 9-miesięcznego dziecka. Maluch zaczyna reagować na proste polecenia, zwraca się w stronę, z której słyszy swoje imię. Sam próbuje naśladować dźwięki mowy dorosłych. Gaworzy używając głosek takich jak "ba", "ma", "da". Pojawia się melodia i rytm wypowiadanych sylab.

Trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy porównywać go z rówieśnikami. Niemniej 9 miesiąc życia dziecka to ważny okres, kiedy maluch zaczyna rozumieć coraz więcej słów i zdobywać pierwsze umiejętności komunikacyjne.

Nie wolno się denerwować, jeśli 9-miesięczny malec jeszcze nie gaworzy. Najważniejsze to stymulować rozwój mowy poprzez dużo rozmów i wspólnych zabaw.

Interakcje społeczne 9-miesięcznego dziecka

Rozwój społeczny idzie w parze z motorycznym i mowy. W dziewiątym miesiącu życia maluch chętnie bawi się wspólnie z rodzicami i opiekunami, naśladując ich gesty, miny i dźwięki. Uwielbia zabawy, takie jak "a kuku". Potrafi także sam zainicjować interakcję np. podając zabawkę bliskiej osobie.

9-miesięczne dziecko coraz lepiej rozumie, że na dźwięk swojego imienia ktoś się do niego zwraca. Często z uśmiechem lub wyciągniętymi rączkami wita się z bliskimi mu osobami. Jest też bardzo ciekawskie i zainteresowane badaniem otoczenia i poznawaniem nowych twarzy.

6 miesiąc życia dziecka 9 miesiąc życia dziecka
Reaguje uśmiechem na widok znajomych osób Rozpoznaje znane osoby, witając się z nimi
Lubi proste zabawy typu "a kuku" Inicjuje takie zabawy z opiekunem

Rozwój poznawczy dziecka w 9. miesiącu życia

Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?

Szybki rozwój motoryczny i społeczny idzie w parze z poznawczym. Dziecko 9 miesięcy interesuje się różnymi zabawkami, zwłaszcza tymi kolorowymi i dającymi efekty dźwiękowe bądź świetlne. Uwielbia nacisnąć guzik, by wywołać dany efekt. Potrafi naśladować proste czynności pokazywane przez dorosłych.

Zaczyna też rozumieć relacje przyczynowo-skutkowe pomiędzy swoim działaniem a reakcją zabawki. Gdy rzuci zabawką i spadnie na podłogę, będzie z zaciekawieniem obserwował i nasłuchiwał, co się stanie.

Myślenie przyczynowo-skutkowe

Właśnie rozwijające się myślenie przyczynowo-skutkowe sprawia, że 9-miesięczny malec z ogromną radością i satysfakcją bawi się w chowanego. On sam chowa się za firaną czy kanapą, a następnie z radością pojawia się znów na widoku opiekuna.

 • Zabawy rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe są ulubioną formą aktywności 9-miesięcznego dziecka.
 • Dziecko bardzo szybko uczy się, że jego działanie np. naciśnięcie guzika w zabawce, powoduje określony skutek - światełka, dźwięki.

Wzrost i przyrost masy ciała niemowlęcia

Dziewiąty miesiąc życia to okres, gdy 9-cio miesięczne dziecko rośnie wolniej niż we wcześniejszych miesiącach, ale nadal intensywnie przybiera na wadze. Średnio maluch mierzy około 72 cm i waży pomiędzy 8 a 9 kg. Oczywiście są to jedynie wartości orientacyjne i każde dziecko rozwija się inaczej.

W dziewiątym miesiącu u dziecka 9 miesięcy rósć zaczynają także ząbki. Mogą pojawić się pierwsze siekacze bądź kolejne, jeśli wcześniejsze już wzeszły. Wydłużają się też włosy, które z wolna zaczynają przypominać "prawdziwą" fryzurę.

Zachowania i reakcje typowe dla 9-miesięcznego malca

Podsumowując najważniejsze umiejętności 9-miesięcznego dziecka, warto pamiętać że jest to okres bardzo intensywnego rozwoju. Taki maluch jest zazwyczaj wesoły, ciekawski i chętny do poznawania świata. Jednocześnie często bywa też kapryśny i łatwo się frustuje, gdy zabraknie mu uwagi opiekuna.

9 miesiąc życia niemowlęcia to także czas, gdy maluch zaczyna odczuwać niepokój lub wręcz strach wobec nieznanych osób i nowych sytuacji. Może przejawiać wtedy oznaki stresu. Dlatego bardzo ważne jest, by stopniowo wprowadzać go w nowe otoczenie i umożliwiać kontakty z innymi dziećmi czy dorosłymi.

Podsumowanie

Dziewiąty miesiąc życia dziecka 9 miesięcy to fascynujący czas. 9-miesięczne dziecko niezwykle szybko się rozwija - zarówno pod względem motorycznym, mowy, myślenia, jak i społecznym. Ten artykuł starał się opisać najważniejsze umiejętności, jakie 9-cio miesięczny maluch zazwyczaj posiada.

Niemowlę 9 miesięcy już całkiem sprawnie raczkuje i próbuje stawać podpierając się o meble. Coraz dokładniej manipuluje drobnymi przedmiotami. Zaczyna rozumieć proste polecenia i reagować na swoje imię. Próbuje naśladować dźwięki mowy.

Rozwijają się także umiejętności społeczne - maluch bawi się wspólnie z opiekunem, naśladuje go i wykonuje proste polecenia. Rozwija się myślenie przyczynowo-skutkowe - 9 mc dziecko odkrywa związki między własnym działaniem, a reakcją otoczenia.

Każde dziecko rozwija się jednak w swoim własnym tempie. Nie należy więc porównywać go z normami rozwojowymi. Kluczowe jest obserwowanie i stymulowanie rozwoju malucha na miarę jego możliwości. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże lepiej zrozumieć, co potrafi 9-miesięczne dziecko.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wyrzynanie zębów mlecznych u dzieci - Przewodnik
 2. Co to połóg: objawy i czas trwania
 3. 21 tydzień ciąży: waga dziecka, rozwój płodu i brzuch
 4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
 5. Dziecko urodzone w 32 tygodniu - wcześniak poradnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły