Co to połóg: objawy i czas trwania

Co to połóg: objawy i czas trwania
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 7 min.

Co to połóg to jedno z najważniejszych pytań, na które powinna przygotować się każda przyszła mama. Okres połogu zaczyna się zaraz po porodzie i trwa około 6 tygodni. Jest to czas, gdy organizm mamy wraca do stanu sprzed ciąży, a także moment nauki opieki nad noworodkiem.

Kluczowe wnioski:
 • Połóg wiąże się z szeregiem zmian fizycznych i psychicznych, z którymi musi zmierzyć się mama.
 • Typowe objawy połogu to krwawienie poporodowe, ból w okolicy krocza czy też zmęczenie.
 • Warto zwrócić uwagę na ewentualne oznaki depresji poporodowej i skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Okres rekonwalescencji po porodzie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni.
 • W tym czasie bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych i przestrzeganie zaleceń lekarza.

Co połóg to stan chorobowy?

Połóg to okres w życiu kobiety, który rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie. Trwa on zwykle 6-8 tygodni i wiąże się ze zmianami zachodzącymi w organizmie matki, mającymi na celu powrót do stanu sprzed ciąży.

W tym czasie macica kurczy się do swoich typowych rozmiarów, a także dochodzi do regeneracji tkanek, które ucierpiały podczas porodu. Połóg jest więc swoistym procesem zdrowienia po przejściu przez ciążę i poród.

Jednak połóg to nie tylko zmiany fizyczne. To również trudny okres psychicznej adaptacji do nowej roli matki, pojawienia się poczucia lęku o dziecko, a czasem nawet objawów depresji poporodowej.

Połóg jako schorzenie

Z powodu licznych dolegliwości i komplikacji zdrowotnych, na które narażona jest kobieta, połóg uważany jest za swoiste schorzenie okresu poporodowego. Objawy połogu potrafią dokuczać matce nawet przez kilka pierwszych miesięcy.

Dlatego konieczne jest odpowiednia opieka medyczna i rehabilitacyjna w początkowym okresie po porodzie. Pozwoli to na skrócenie czasu rekonwalescencji i powrót do pełni sił przez młodą mamę.

Jak rozpoznać połóg u kobiety?

Aby móc prawidłowo zadbać o swoje zdrowie po porodzie, warto znać typowe objawy połogu. Występują one praktycznie u każdej młodej mamy, choć mogą różnić się nasileniem.

Do najczęstszych dolegliwości tego okresu należą:

 • krwawienie poporodowe,
 • ból krocza i niższej części brzucha,
 • trudności w oddawaniu moczu i stolca,
 • obfite poty, uczucie gorąca
 • senność i przewlekłe zmęczenie

Niektóre mamusie odczuwają także zawroty głowy, dreszcze, nudności lub wymioty. Mogą pojawić się problemy ze snem, napady płaczu, nadpobudliwość lub stany lękowe.

Kiedy niepokoić się objawami?

Większość wyżej wymienionych dolegliwości ustępuje w ciągu kilku pierwszych tygodni po porodzie. Jednak w przypadku ich narastania lub utrzymywania się w czasie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pomoże on ocenić, czy nie dochodzi do powikłań połogowych wymagających interwencji medycznej. Nigdy nie należy bagatelizować złego samopoczucia w okresie poporodowym.

Ile trwa połóg po porodzie?

Jak długo trwa połóg? Z reguły przyjmuje się, że okres rekonwalescencji po porodzie wynosi 6-8 tygodni. Jednak pełny powrót do zdrowia i formy sprzed ciąży może potrwać nawet do 6 miesięcy.

Nie ma co się spieszyć! Każda kobieta powinna dać sobie tyle czasu na regenerację po ciąży i porodzie, ile potrzebuje.

Trzeba pamiętać, że połóg to nie tylko fizyczna rekonwalescencja. To także czas na budowanie relacji z dzieckiem i pogodzenie się ze zmianami, jakie zaszły w życiu.

Ile trwa krwawienie po porodzie?

Większość pań doświadcza krwawienia przez okres ok. 3-6 tygodni od rozwiązania. Jest to krwawienie poporodowe, potocznie zwane "połogiem". Z każdym dniem jego natężenie maleje.

Prawidłowo po 6 tygodniach od porodu powinno ustać całkowicie. Jeśli tak się nie dzieje, niezbędna jest wizyta u ginekologa w celu wykluczenia powikłań.

Objawy połogu a depresja poporodowa

Co to połóg: objawy i czas trwania

Połóg to trudny czas nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Nagła zmiana trybu życia, hormony, stres i zmęczenie mogą prowadzić do gorszego samopoczucia, a nawet depresji.

Niektóre objawy połogu takie jak labilność emocjonalna, płaczliwość, bezsenność czy nadmierne zmęczenie mogą sugerować rozwijającą się depresję poporodową.

Objawy połogu Objawy depresji poporodowej
zmęczenie zmęczenie nieproporcjonalne do wysiłku
krótkotrwały płacz długotrwały, bezprzyczynowy płacz
niewielkie wahania nastroju skrajne wahania nastroju Nasilenie objawów w miarę upływu czasu

Dlatego tak ważne jest, aby młoda mama mogła liczyć na wsparcie bliskich w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie. Pozwoli jej to łatwiej uporać się z trudnościami okresu poporodowego.

Powikłania związane z połogiem

Niestety, czasem połóg nie przebiega tak sprawnie i bezproblemowo, jakby sobie tego życzyła świeżo upieczona mama. Mogą pojawić się rozmaite powikłania.

Do najczęstszych komplikacji tego okresu należą:

 • nadmierny lub przedłużający się krwotok poporodowy,
 • stan zapalny okolicy krocza i szyjki macicy,
 • zakażenie dróg rodnych lub dróg moczowych,
 • gorączka połogowa,
 • zakrzepica żył głębokich.

Dolegliwości te mogą wpływać na wydłużenie czasu rekonwalescencji po porodzie. Dlatego tak istotne jest, aby kobieta pozostawała pod opieką medyczną w całym okresie połogu, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów zgłosiła się do lekarza.

Zakrzepica jako zagrożenie

Poród drogą cesarskiego cięcia oraz niska aktywność fizyczna w połogu zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Stany zakrzepowo-zatorowe, choć rzadkie, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Dlatego nie należy bagatelizować takich objawów jak obrzęki i ból kończyn, duszności czy nagły, ostry ból w klatce piersiowej, które mogą sygnalizować tę niebezpieczną chorobę.

Opieka położnej nad matką w połogu

Kluczowym elementem prawidłowej opieki nad położnicą jest wsparcie ze strony doświadczonej położnej środowiskowej. Odwiedza ona regularnie młodą mamę zarówno w szpitalu, jak i w domu po wypisaniu.

Położna ocenia stan zdrowia pacjentki, przebieg gojenia ran poporodowych, pomaga w pielęgnacji noworodka oraz wspiera w początkach karmienia piersią. Jest też cennym źródłem porad na temat prawidłowej diety i aktywności fizycznej w połogu.

Kobieta po porodzie powinna pozostawać pod opieką położnej środowiskowej przez co najmniej pierwsze 2 miesiące od rozwiązania. Regularne wizyty domowe pomogą skrócić czas rekonwalescencji i pozwolą łagodniej przejść przez ten wcale niełatwy okres.

Podsumowanie

Połóg to okres w życiu kobiety rozpoczynający się bezpośrednio po porodzie. Trwa on zwykle od 6 do 8 tygodni i wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie mamy. Celem tych przemian jest powrót do stanu sprzed ciąży.

Typowe objawy połogu, które mogą dokuczać matce, to między innymi krwawienie poporodowe, ból krocza i dołu brzucha, gorączka czy też zmęczenie. z upływem tygodni powinny one stopniowo ustępować. Jednak w razie nasilania się dolegliwości lub pojawienia się powikłań, konieczna jest konsultacja lekarska.

Oprócz zmian fizycznych, połóg to także trudny czas pod względem psychicznym. Nagła zmiana trybu życia i nowa rola mamy niosą ze sobą ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Dlatego tak istotne jest wsparcie najbliższych i opieka specjalisty w pierwszych tygodniach i miesiącach po narodzinach dziecka.

Okres rekonwalescencji po porodzie jest niezbędny, by organizm młodej mamy mógł wrócić do pełni sił. Zwykle trwa on od 6 do 8 tygodni, jednak pełny powrót do formy sprzed ciąży może potrwać nawet do 6 miesięcy. Najważniejsze to nie spieszyć się i dać sobie tyle czasu na regenerację, ile potrzeba.

Najczęstsze pytania

Zwykle przyjmuje się, że połóg, czyli okres rekonwalescencji po porodzie, trwa od 6 do 8 tygodni. Jest to czas potrzebny, by organizm mamy wrócił do stanu sprzed ciąży. Pełny powrót do formy i samopoczucia sprzed ciąży może jednak potrwać nawet do 6 miesięcy.

Do typowych objawów połogu należą m.in.: krwawienie poporodowe, ból krocza i dolnej części brzucha, gorączka, potliwość nocna, uczucie rozbicia i zmęczenie. Mogą wystąpić też zaburzenia nastroju, nerwowość, bezsenność.

W połogu należy przede wszystkim dużo odpoczywać, pić dużo płynów, przyjmować zalecone leki i uważnie obserwować organizm pod kątem niepokojących objawów. Ważna jest też odpowiednia dieta i stopniowe rozpoczęcie aktywności fizycznej. Niezbędne jest wsparcie bliskich w opiece nad noworodkiem i domu.

Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią zawroty głowy, omdlenia, duszności, silny ból brzucha, gorączka powyżej 38 stopni, nasilone lub długotrwałe krwawienie po porodzie albo niepokojące zmiany w wydzielinie z dróg rodnych.

Depresja poporodowa może objawiać się min. przewlekłym smutkiem, płaczliwością, bezsennością, utratą zainteresowania otoczeniem, myślami samobójczymi. Jeśli objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie, konieczna jest pomoc specjalisty.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły