Czwarty tydzień dziecka: rozwój noworodka

Czwarty tydzień dziecka: rozwój noworodka
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 8 min.

4 tydzień dziecka to kluczowy okres w rozwoju noworodka. W ciągu tych kilku dni maluch rozwija się w zadziwiającym tempie - jego zmysły stają się bardziej wrażliwe, usprawnia się motoryka, a mózg zaczyna przetwarzać coraz więcej informacji ze świata zewnętrznego. Poznajmy więc, jakie zmiany zachodzą w organizmie niemowlęcia pod koniec pierwszego miesiąca życia!

Kluczowe wnioski:
 • Dziecko zaczyna kontrolować ruchy głowy i oczu, a także próbuje unosić klatkę piersiową.
 • Maluch reaguje na dźwięki i bodźce dotykowe, rozwijają się jego zmysły smaku oraz węchu.
 • Mózg 4-tygodniowego noworodka aktywnie się rozwija i uczy rozróżniać bodźce.
 • Zwiększa się masa i objętość narządów wewnętrznych, w tym wątroby czy nerek.
 • Dziecko zaczyna wydawać pierwsze odgłosy, ćwiczy mimikę i nawiązuje kontakt wzrokowy.

4 tydzień dziecka: zdolności motoryczne

W 4. tygodniu życia zdolności motoryczne dziecka znacząco się rozwijają. Noworodek zaczyna kontrolować ruchy głowy i oczu, próbując odwracać główkę w kierunku dźwięków lub w stronę rodzica. Gdy kładzie się go na brzuch, dziecko potrafi unosić głowę i klatkę piersiową, opierając się na przedramionach.

Mięśnie szyi i grzbietu wzmacniają się na tyle, by maluch mógł utrzymać głowę prosto przez dłuższą chwilę. Coraz sprawniej też porusza rączkami i nóżkami, wykonując niekontrolowane ruchy kończynami. To ważny etap rozwoju, gdyż dziecko zaczyna przygotowywać się do przyszłego raczkowania i chodzenia.

Ćwiczenia motoryki

Aby wesprzeć rozwój ruchowy 4-tygodniowego noworodka, warto wykonywać z nim proste ćwiczenia. Polegają one np. na delikatnym uginaniu i prostowaniu jego rączek i nóżek, aby pobudzić mięśnie do pracy. Można też pomasować dłonie i stopy malucha, by stymulować zakończenia nerwowe.

Przydatne będzie także kładzenie dziecka na brzuch i zachęcanie do podnoszenia główki oraz barków. Nie należy jednak zmuszać malucha do zbyt długiej aktywności, jeśli jest zmęczony.

4 tydzień dziecka: rozwój zmysłów

W 4. tygodniu życia dziecko zaczyna intensywniej reagować na bodźce z otoczenia. Rozwijają się zmysły słuchu, wzroku, dotyku, smaku oraz węchu, dzięki czemu maluch gromadzi coraz więcej informacji i uczy się rozróżniać wrażenia.

Noworodek zwraca uwagę na dźwięki, zwłaszcza głos matki i ojca. Interesują go także głośniejsze hałasy, na które reaguje drgnięciami lub odwracaniem głowy. Coraz lepiej też widzi i śledzi wzrokiem ruchome przedmioty, skupiając się na twarzach rodziców.

Rozwijające się zmysły pozwalają 4-tygodniowemu dziecku odbierać i przetwarzać więcej wrażeń ze świata zewnętrznego. To buduje podwaliny pod dalsze uczenie się i rozwój malucha.

Reakcje noworodka

Dzięki postępom w rozwoju zmysłów, 4-tygodniowy noworodek zaczyna reagować na więcej bodźców. Kiedy np. dotknie się jego policzka lub dłoni, maluch odwraca główkę w tamtym kierunku lub zaciska piąstkę. Widząc butelkę, dziecko otwiera buzię, przygotowując się do karmienia.

Noworodek interesuje się też własnym ciałem, bacznie obserwując swoje rączki i nóżki. Chwyta przedmioty umieszczone w jego dłoniach i potrafi je utrzymać przez chwilę. To zwiastun rozwoju motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

4 tydzień dziecka: aktywność mózgu

Wraz z rozwojem zmysłów i motoryki, w 4. tygodniu życia zwiększa się aktywność mózgu noworodka. Poszczególne obszary odpowiadające za przetwarzanie bodźców wzrokowych, słuchowych i czuciowych uczą się rozróżniać docierające wrażenia.

Dziecko zauważa różnice w barwach, kształtach i fakturze przedmiotów. Reaguje też na zmiany w natężeniu i wysokości dźwięków, np. głośniejszy płacz czy inny rodzaj muzyki. Noworodek stopniowo zaczyna odróżniać dotyk delikatny od mocniejszego uścisku.

Obszar mózgu Funkcja
Kora wzrokowa Przetwarzanie bodźców wzrokowych
Kora słuchowa Analiza dźwięków
Kora somatosensoryczna Rejestrowanie wrażeń dotykowych

Te zdolności świadczą o intensywnym rozwoju mózgu i jego neuroplastyczności. To umożliwi w przyszłości bardziej złożone funkcje poznawcze: myślenie, mowę, uczenie się.

4 tydzień dziecka: rozwój narządów

Czwarty tydzień dziecka: rozwój noworodka

W 4. tygodniu życia postępuje rozwój narządów wewnętrznych dziecka. Następuje przyrost masy i objętości najważniejszych organów, takich jak wątroba, śledziona czy nerki. Usprawnia się ich funkcjonowanie, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia malucha.

Poprawiają się wskaźniki oddychania i krążenia. Liczba oddechów w ciągu minuty wynosi około 40-60, podczas gdy tętno stopniowo zwalnia do 110-160 uderzeń serca na minutę. To oznacza większą wydajność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Dalszy rozwój przechodzą także narządy trawienne - żołądek i jelita. Dostosowują się one do pokarmów płynnych, którymi karmiony jest noworodek, umożliwiając ich trawienie i wchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

Dojrzewanie układów

Intensywny rozwój najważniejszych narządów i układów w 4. tygodniu życia to podstawa zdrowia dziecka. Prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego i trawiennego warunkuje bowiem prawidłowy wzrost i rozwój noworodka.

Dzięki temu możliwe jest też stopniowe przechodzenie malucha na inny rodzaj pokarmu, co następuje zwykle około 6. miesiąca życia. Do tego czasu karmienie naturalne lub modyfikowanym mlekiem zapewnia mu optymalne warunki.

4 tydzień dziecka: komunikacja dziecka

Wraz z rozwojem zmysłów i sprawności motorycznej, w 4. tygodniu życia zaczyna się komunikacja noworodka ze światem zewnętrznym. Maluch zaczyna wydawać pierwsze odgłosy, naśladuje miny i nawiązuje kontakt wzrokowy z opiekunami.

Głużenie, pomruki czy piski to pierwsze próby komunikacyjne dziecka. Noworodek naśladuje także mimikę dorosłych, marszcząc brwi, uśmiechając się czy wydymając usteczka. Coraz dłużej i uważniej przygląda się twarzom rodziców.

Te umiejętności to podwaliny pod rozwój mowy i budowanie relacji społecznych w przyszłości. Dzięki nim maluch zaczyna nawiązywać więź emocjonalną z bliskimi i coraz lepiej rozumieć ich intencje.

Wzmacnianie komunikacji

Aby wspomóc rozwój komunikacji 4-tygodniowego dziecka, warto jak najczęściej z nim rozmawiać i nawiązywać kontakt wzrokowy. Pomaga w tym uśmiechanie się, kiwanie i mówienie łagodnym, ciepłym tonem do malucha.

Można też naśladować odgłosy i miny noworodka, stopniowo ucząc go dialogu i wymiany sygnałów. Buduje to więź z dzieckiem i zachęca je do dalszej komunikacji.

 • Rozwija się motoryka noworodka - maluch lepiej kontroluje ruchy ciała.
 • Poprawia się czynność narządów wewnętrznych, np. serca, płuc czy nerek.
 • Zmysły dziecka stają się bardziej wrażliwe - lepiej słyszy i widzi.
 • Mózg aktywnie przetwarza docierające z otoczenia bodźce.
 • Noworodek zaczyna wydawać pierwsze dźwięki i nawiązuje kontakt wzrokowy.

4 tydzień dziecka: potrzeby żywieniowe

W 4. tygodniu życia podstawową potrzebą żywieniową noworodka pozostaje mleko - kobiece lub modyfikowane. Zapewnia ono składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka: białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i mikroelementy.

Dobowe zapotrzebowanie malucha na pokarm wynosi ok. 150-180 ml na kg masy ciała. Przyrost masy dziecka powinien kształtować się na poziomie 140-200 g tygodniowo przy regularnych przyrostach dobowych.

Składnik Rola
Białko Buduliec dla rozwijających się tkanek i narządów
Węglowodany Źródło energii dla organizmu
Tłuszcze Budulec błon komórkowych, nośnik witamin
Witaminy i minerały Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Oprócz podstawowych składników odżywczych, mleko matki zawiera unikalne bioaktywne związki chroniące dziecko przed infekcjami i alergiami. Stanowi więc optymalny pokarm dla noworodka.

W 4. tygodniu życia nadal zaleca się wyłączne karmienie piersią, a jeśli nie jest to możliwe - mlekiem modyfikowanym. Pokarmy uzupełniające wprowadza się najczęściej od 6. miesiąca życia malucha.

Podsumowanie

W 4. tygodniu życia dziecko przechodzi intensywny rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Poprawia się motoryka noworodka - maluch coraz lepiej kontroluje ruchy głowy, kończyn, a nawet tułowia. Równolegle rozwijają się jego zmysły, dzięki czemu zaczyna reagować na więcej bodźców wzrokowych i słuchowych.

Czterotygodniowy noworodek zaczyna także nawiązywać pierwszą komunikację z otoczeniem. Gaworzy, uśmiecha się, baczniej przygląda ludziom. To buduje podwaliny pod rozwój mowy i interakcji społecznych w przyszłości. Jednocześnie w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe, a wraz z nimi - zdolności poznawcze.

Niezwykle istotne są również zmiany zachodzące w dojrzewających narządach wewnętrznych. Rośnie wątroba, nerki i inne organy, poprawiając swoje funkcjonowanie. Serce i płuca pracują wydajniej, dostarczając tkankom tlen i składniki odżywcze niezbędne do wzrostu.

Podstawą prawidłowego rozwoju 4-tygodniowego dziecka pozostaje zdrowe żywienie oparte na mleku matki lub formulach dostosowanych do potrzeb noworodka. Zapewnia ono budulce, ale też ochronę immunologiczną kluczową w pierwszych tygodniach życia.

Najczęstsze pytania

W 4. tygodniu życia noworodek zaczyna lepiej kontrolować ruchy głowy i kończyn. Rozwijają się też jego zmysły - słuch, wzrok, dotyk. Dziecko zaczyna reagować na więcej bodźców i nawiązywać pierwszą komunikację z otoczeniem.

Warto wykonywać z dzieckiem proste ćwiczenia ruchowe, stymulować zmysły przez dotyk, mówienie i pokazywanie kolorowych zabawek. Należy też jak najczęściej z nim rozmawiać i bawić się, aby rozwijać więź.

Podstawą pozostaje mleko - kobiece lub modyfikowane. Zapewnia ono wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze i ochronę immunologiczną. Zaleca się karmienie piersią lub butelką co 2-3 godziny, według potrzeb niemowlęcia.

W 4. tygodniu życia rozwijają się narządy wewnętrzne noworodka - rośnie wątroba, nerki, usprawnia się układ krążenia i oddechowy. Mózg również się intensywnie rozwija, tworząc nowe połączenia nerwowe.

Higiena dziecka w tym okresie polega na regularnej kąpieli, delikatnym myciu pupci, smarowaniu dziecka oliwką oraz częstej zmianie pieluch. Warto też pielęgnować skórę przez masaże i zmieniać ubrania w razie potrzeby.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły