Rozwój płodu w 8. tygodniu - Najważniejsze informacje o usg

Rozwój płodu w 8. tygodniu - Najważniejsze informacje o usg
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 6 min.

Płód 8 tydzień to kluczowy moment w ciąży, kiedy zaczynają się rysować kontury przyszłego dziecka. W ósmym tygodniu ciąży zachodzą intensywne zmiany rozwojowe - formują się narządy wewnętrzne, kończyny stają się wyraźniejsze, a ultradźwięki pozwalają nawet usłyszeć bicie serca. To fascynujący moment, aby przyjrzeć się postępom ciąży i rozwojowi maleńkiego płodu.

Kluczowe wnioski:
 • W 8. tygodniu ciąży płód osiąga około 2-3 cm długości i waży 1-2 gramy.
 • W tym okresie wyraźnie zarysowują się głowa, tułów i kończyny płodu.
 • Można już zobaczyć i usłyszeć bicie serca dziecka.
 • Rozwijają się narządy wewnętrzne, m.in. mózg, serce, nerki.
 • Zalecane są badania USG i podstawowe badania krwi matki w 8. tygodniu.

Płód w 8. tygodniu ciąży nabiera coraz wyraźniejszych rysów

Ósmy tydzień ciąży to fascynujący moment, kiedy zaczynają rysować się kontury przyszłego dziecka. Rozwój płodu postępuje bardzo szybko i w tym okresie zachodzi wiele zmian.

Głowa staje się proporcjonalnie większa w stosunku do reszty ciała. Zarysowują się oczy, nos, usta i małżowiny uszne. Widoczne są również zawiązki kończyn - nóżki i rączki, choć nadal bardzo krótkie.

Waga płodu w 8. tygodniu wynosi około 1-2 gramów, a jego długość sięga 2-3 centymetrów. Rozmiary są nadal bardzo niewielkie, jednak kontury ciałka stają się coraz wyraźniejsze.

Dynamiczny rozwój organów wewnętrznych

W 8. tygodniu ciąży zachodzą już zmiany we wszystkich narządach wewnętrznych, które szybko rosną i rozwijają się. W tym czasie tworzy się układ kostny, rozwijają pęcherzyki płucne, a pojawiają się zawiązki przyszłych organów.

Serce zaczyna bić miarowym rytmem około 100-160 uderzeń na minutę. W 8. tygodniu można już podczas USG usłyszeć charakterystyczne, szybkie bicie serduszka maleńkiego płodu.

Mózg również rozwija się w zawrotnym tempie. Z płytki nerwowej powstaje mózgowie i rdzeń kręgowy, z którego wyrastają nerwy obwodowe.

Waga i długość płodu w 8. tygodniu ciąży

Dokładne wymiary płodu w 8. tygodniu ciąży można poznać podczas badania USG. Standardowo długość główki od czubka do pośladków wynosi około 2-3 cm, natomiast masa ciała sięga 1-2 gramów.

Płód rośnie teraz bardzo szybko i intensywnie przybiera na wadze. Tylko w 8. tygodniu przyrost masy ciała wynosi nawet około 1 gram, czyli połowę dotychczasowej wagi! To fascynujący moment, kiedy można zaobserwować postępy z tygodnia na tydzień.

Tydzień ciąży Długość płodu Waga płodu
8 tydzień 2-3 cm 1-2 g

Jak wygląda USG płodu w 8. tygodniu ciąży

Badanie USG w 8. tygodniu ciąży pozwala dokładnie zobaczyć rozwijającego się płód i ocenić prawidłowość jego wzrostu. Lekarz sprawdza rozmiary główki, tułowia, kończyn, a także obserwuje serduszko w akcji i mierzy jego czynność.

Na zdjęciu USG widać wyraźne kontury ciała, dużą w stosunku do reszty główkę i maleńkie kończyny. Płód przypomina teraz kształtem żabę lub fasolkę i dynamicznie się rozwija.

USG pozwala też oszacować termin porodu i obliczyć tydzień ciąży na podstawie wymiarów płodu. Standaryzowane tabele ultrasonograficzne określają zależność między wiekiem ciążowym a długością płodu.

Co można usłyszeć w 8. tygodniu ciąży przy USG

Rozwój płodu w 8. tygodniu - Najważniejsze informacje o usg

Ultrasonograf w 8. tygodniu ciąży pozwala nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć bicie maleńkiego serca dziecka. Około 6. tygodnia zaczyna ono bić rytmicznie z częstotliwością około 100-160 uderzeń na minutę.

Dźwięk pracy serduszka to zawsze wzruszający i niezapomniany moment dla przyszłych rodziców. Po raz pierwszy mogą "usłyszeć" swoje dziecko i upewnić się, że rozwija się prawidłowo.

Usłyszenie bicia serca w 8. tygodniu ciąży to niesamowite uczucie, jakby nagle świat nabrał głębszego sensu.

Lekarz zwraca też uwagę na prawidłową czynność serca - zbyt wolne lub zbyt szybkie bicie może sygnalizować pewne nieprawidłowości. Jednak zazwyczaj w 8. tygodniu nie ma podstaw do niepokoju.

Jakie badania wykonać w 8. tygodniu ciąży

Oprócz rutynowej wizyty i badania USG w 8. tygodniu ciąży, warto wykonać podstawowe badania krwi i moczu, aby ocenić stan zdrowia mamy i rozwijającego się maleństwa.

Poleca się oznaczenie poziomu:

 • hormonu beta-HCG,
 • morfologii krwi,
 • grupy krwi i czynnika Rh,
 • poziomu krwinek czerwonych i białych,
 • badania ogólnego moczu.

Wyniki badań dostarczają cennych informacji na temat zdrowia mamy i dziecka. Pozwalają też wcześnie wykryć potencjalne nieprawidłowości i w porę rozpocząć odpowiednie leczenie.

Podsumowanie

Ósmy tydzień ciąży to fascynujący moment, gdy z małej zygoty powstaje maleńki zarodek przypominający kształtem żabę lub fasolkę. Waga płodu sięga już 1-2 gramów, a jego długość dochodzi do 2-3 centymetrów. Wyraźnie zarysowują się główka, tułów i kończyny. Rozwijają się też intensywnie narządy wewnętrzne takie jak mózg, serce i nerki. Badanie USG pozwala nie tylko zobaczyć rozwój dziecka, ale też usłyszeć bicie jego serca. To fascynujący moment, kiedy rodzice po raz pierwszy mają okazję "spotkać" swoją pociechę i upewnić się, że rośnie prawidłowo.

W 8. tygodniu ciąży zaleca się wykonanie rutynowych badań kontrolnych, w tym USG, które dostarcza najwięcej informacji na temat rozwoju płodu. Podczas wizyty lekarz dokładnie mierzy główkę, tułów i kończyny oraz sprawdza czynność najważniejszych narządów. To pozwala wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Ósmy tydzień to okres szybkiego i intensywnego rozwoju dziecka. Widoczne są już wyraźne kontury ciała, zarysowują się kończyny, a serduszko zaczyna pracować pełną parą. Maleńki zarodek zmienia się nie do poznania i z każdym dniem bardziej przypomina człowieka. Nic więc dziwnego, że wizyta USG wywołuje wiele emocji i jest pięknym momentem dla przyszłych rodziców.

Podsumowując, 8 tydzień ciąży to przełomowy moment, kiedy rodzi się więź z dzieckiem i można z bliska zaobserwować jego fascynujące przemiany. Regularne badania pozwalają zapewnić prawidłowy rozwój oraz zdrowie mamy i maleństwa, dlatego warto je wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 3. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
 4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
 5. Dziecko urodzone w 32 tygodniu - wcześniak poradnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły