Rwący ból brzucha w ciąży - Objawy, przyczyny, porady

Rwący ból brzucha w ciąży - Objawy, przyczyny, porady
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska26.12.2023 | 8 min.

Rwący ból brzucha w ciąży może być przerażającym objawem dla przyszłej mamy. Choć w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju, to jednak warto zwrócić na niego uwagę. W tym artykule wyjaśnimy, czym może być spowodowany rwący ból brzucha w ciąży, jakie są jego objawy i kiedy należy skontaktować się z lekarzem. Podpowiemy też, jak radzić sobie z tym objawem w domu i jak mu zapobiegać.

Kluczowe wnioski:
 • Rwący ból brzucha w ciąży zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale warto obserwować dodatkowe objawy.
 • Typowymi przyczynami takiego bólu są wzdęcia, zaparcia lub zmiany hormonalne.
 • Ćwiczenia i dieta mogą pomóc złagodzić ból brzucha w ciąży.
 • Kontakt z lekarzem konieczny przy silnym lub utrzymującym się bólu.
 • Można zastosować domowe sposoby, by zapobiegać nawrotom bólu.

Rwący ból brzucha jako symptom

Rwący ból brzucha w trakcie ciąży może być dość niepokojącym objawem. Często kojarzy się z bólami porodowymi lub powikłaniami ciążowymi. Jednak w większości przypadków nie jest to powód do paniki i ma prozaiczne przyczyny.

Rwący ból brzucha odczuwany w ciąży zwykle ma charakter kurczowy, skurczowy lub tępy. Może promieniować do pleców lub ud. Często towarzyszy mu uczucie pełności i wzdęcia brzucha. Niekiedy rwący ból brzucha nasila się po jedzeniu lub ruchu.

Rwący ból brzucha w ciąży rzadko jest sam w sobie niebezpieczny. Jednak zawsze warto obserwować, czy nie pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy. Należą do nich m.in. gorączka, krwawienie, zawroty głowy czy omdlenia. Mogą one świadczyć o poważniejszym problemie wymagającym diagnostyki lekarskiej.

Zróżnicowane przyczyny

Rwący ból brzucha w ciąży może mieć różnorodne podłoże. Do najczęstszych należą:

 • Wzdęcia i zaparcia jelitowe
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Kamienie żółciowe
 • Zakażenie układu moczowego
 • Nieprawidłowe ułożenie płodu

Czynnikiem sprawczym bywają też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży. Mogą one prowokować skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, a w konsekwencji uczucie bólu.

Przyczyny rwącego bólu brzucha

Rwący ból brzucha w ciąży najczęściej spowodowany jest wzdęciami lub zaparciami. Te dolegliwości wynikają ze zmian hormonalnych i ucisku rosnącej macicy na jelita.

Hormony ciążowe, głównie progesteron, upośledzają motorykę jelit. Powoduje to wolniejsze przesuwanie treści pokarmowej, fermentację i gromadzenie gazów. Dodatkowo ucisk rosnącej macicy spowalnia pasaż jelitowy. Te czynniki skutkują wzdęciami, zaparciami i skurczami jelit, odczuwanymi jako rwący ból brzucha.

Inną przyczyną rwącego bólu brzucha mogą być kamienie żółciowe, szczególnie u kobiet ze skłonnościami do ich tworzenia. W czasie ciąży zwiększa się ryzyko zaostrzenia objawów kamiczych. Kamienie uciskające drogi żółciowe powodują napadowy, rwący ból pod prawym łukiem żebrowym.

Kiedy niepokoić się bólem?

Choć rwący ból brzucha rzadko świadczy o poważnych komplikacjach, to jednak pewnych sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem. Są to przede wszystkim:

 • Silny, tępy ból nieustępujący mimo leczenia
 • Rwący ból z towarzyszącym krwawieniem
 • Gorączka lub dreszcze
 • Nudności i wymioty

Objawy te mogą wskazywać na powikłania ciąży, zapalenie wyrostka robaczkowego lub zakażenie układu moczowego. Wymagają diagnostyki i leczenia lekarskiego.

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem

Rwący ból brzucha rzadko jest powodem do niepokoju w ciąży. Jednak są sytuacje, kiedy należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Do najbardziej alarmujących objawów należą:

 • Stały, tępy ból w nadbrzuszu lub podbrzuszu
 • Rwący ból połączony z gorączką lub dreszczami
 • Intensywny ból promieniujący do barków lub lędźwi
 • Mdłości, wymioty lub biegunka przy rwącym bólu

Tego typu objawy mogą świadczyć m.in o zakażeniu układu moczowego, chorobach pęcherzyka żółciowego, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub odklejaniu łożyska. Wymagają pilnej konsultacji ginekologicznej i leczenia.

Ćwiczenia fizyczne przy rwącym bólu

Rwący ból brzucha w ciąży - Objawy, przyczyny, porady

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę także w przypadku występowania rwącego bólu brzucha w trakcie ciąży. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć dolegliwości oraz zapobiegają nawrotom bólu.

W przypadku rwącego bólu brzucha na tle wzdęć lub zaparć, zalecane są ćwiczenia rozluźniające mięśnie brzucha i jelita. Szczególnie polecane są skręty tułowia, unoszenie miednicy, wypinanie pośladków czy lekkie skłony.

Ćwiczenia fizyczne zwiększają ruchomość stawów i giętkość mięśni, dzięki czemu zmniejszają ryzyko skurczów mięśni gładkich jelit. Pomagają także zredukować stres, który również może nasilać bóle brzucha.

Aktywność fizyczną w ciąży należy jednak dostosować do swoich możliwości i konsultować z lekarzem prowadzącym. Nie zaleca się uprawiania sportów urazowych oraz ćwiczeń rozciągających mięśnie brzucha.

Zalecenia dietetyczne przy takim bólu

Dobre nawyki żywieniowe odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu objawów rwącego bólu brzucha występującego w ciąży. Odpowiednia dieta nie tylko zmniejsza ból, ale też zapobiega nawrotom dolegliwości.

Przede wszystkim zaleca się częste, niewielkie posiłki. Duże ilości pokarmu jednorazowo zwiększają ryzyko wzdęć, gromadzenia gazów i skurczów jelit. Posiłki powinny być regularne, przyjmowane o stałych porach.

W diecie warto uwzględnić produkty z dużą zawartością błonnika - warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i płatki. Błonnik pobudza perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Dobrze sprawdzają się kasze, razowy chleb, otręby i świeże owoce.

Należy ograniczać produkty wzdymające - fasolę, kapustę, cebulę, a także tłuste, smażone i wędzone potrawy. Posiłki powinny być lekkostrawne, podane w temperaturze pokojowej.

Picie odpowiedniej ilości płynów również ma znaczenie. Zapobiega odwodnieniu i ułatwia pracę jelit. Zaleca się wypijanie około 2 litrów płynów dziennie - najlepiej wody, herbat ziołowych lub soków warzywnych i owocowych.

Jak radzić sobie z rwącym bólem brzucha

Aby złagodzić dolegliwości związane z rwącym bólem brzucha w trakcie ciąży, warto stosować domowe sposoby. Należą do nich między innymi:

 • Okłady z ciepłej lub zimnej wody
 • Masowanie, głaskanie i delikatne uciskanie brzucha
 • Ziołowe napary rozluźniające - melisa, rumianek, anyż
 • Odprężające kąpiele

Dobre efekty przynosi również akupresura. Polega na uciskaniu określonych punktów na ciele, co pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i uśmierzyć skurcze. Akupresurę w okolicach brzucha można wykonywać samodzielnie w domu.

Aby zapobiegać nawrotom rwącego bólu brzucha, korzystne jest noszenie specjalnych pasów i stosowanie bandaży wspierających brzuch. Odciążają one kręgosłup, rozluźniają mięśnie i redukują ból.

Podsumowanie

Rwący ból brzucha w trakcie ciąży jest dolegliwością, która często budzi niepokój przyszłych mam. Choć zwykle nie jest groźna, to jednak warto zwrócić na nią uwagę i poznać potencjalne przyczyny. Najczęściej bóle te wywołane są przez wzdęcia, zaparcia lub zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

Kluczowe jest, aby obserwować, czy rwącemu bólowi brzucha nie towarzyszą dodatkowe niepokojące objawy. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska. Artykuł omawia sytuacje, kiedy należy pilnie udać się do ginekologa.

Aby radzić sobie z rwącym bólem brzucha w ciąży, warto zastosować odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i domowe sposoby łagodzące dolegliwości. Pozwoli to zmniejszyć ból i zapobiec jego nawrotom. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie działania skonsultować z lekarzem.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą lepiej zrozumieć temat rwącego bólu brzucha występującego w ciąży, a także ułatwią radzenie sobie z tą dolegliwością. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej skorzystać z porady specjalisty.

5 Podobnych Artykułów

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Co to połóg: objawy i czas trwania
 3. 21 tydzień ciąży: waga dziecka, rozwój płodu i brzuch
 4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
 5. Dziecko urodzone w 32 tygodniu - wcześniak poradnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły