Tydzień 14 ciąży - Brzuch i rozwój dziecka

Tydzień 14 ciąży - Brzuch i rozwój dziecka
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 7 min.

Tydzień 14 ciąży to bardzo ekscytujący okres. W tym czasie kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka, a jej brzuch jest już wyraźnie widoczny. Rozwój płodu postępuje w zawrotnym tempie - zaczynają funkcjonować wszystkie narządy, układ nerwowy i zmysły. Śledzenie tych zmian daje przedsmak tego, jak będzie wyglądało życie z dzieckiem już niedługo.

Kluczowe wnioski:
 • W 14. tygodniu ciąży brzuch staje się wyraźnie widoczny, baby bump zaczyna przybierać kształt.
 • Dziecko intensywnie rośnie - waży około 100 g, ma już zarysowane rysy twarzy.
 • Zaczyna poruszać kończynami, choć mama jeszcze tego nie czuje - to nastąpi za kilka tygodni.
 • Wszystkie narządy dziecka aktywnie się rozwijają - działa mózg, serce, nerki.
 • Warto zadbać teraz o zdrową dietę i tryb życia, aby wspomóc prawidłowy rozwój malucha.

Tydzień 14 ciąży - zmiany w organizmie matki

W 14. tygodniu ciąży zmiany w organizmie przyszłej mamy stają się coraz bardziej widoczne. Przede wszystkim brzuch zaczyna wyraźnie rosnąć - pojawia się tzw. baby bump, czyli ciążowy brzuszek. Jego rozmiary mogą budzić już zainteresowanie otoczenia i zdradzać radosną nowinę. Niektóre kobiety w tym okresie przybierają na wadze około 2-3 kg.

Wewnątrz brzucha trwa intensywny rozwój macicy, która rosła wraz z płodem. Jej wielkość w 14. tygodniu ciąży osiąga już poziom grejpfruta. Macica naciska na pęcherz i jelita, przez co częstym objawem są zaparcia lub problemy z oddawaniem moczu.

Hormony ciążowe w dalszym ciągu wpływają na samopoczucie przyszłej mamy. Mogą pojawić się zawroty głowy, senność, a nawet omdlenia. Warto pić dużo płynów i jeść regularne posiłki, aby temu zapobiec.

Współpraca z lekarzem

14. tydzień ciąży to dobry moment na pierwszą wizytę u ginekologa, jeśli do tej pory się na nią nie zdecydowałaś. Lekarz zleci niezbędne badania krwi i moczu, osłucha serce dziecka, a także odpowie na nurtujące pytania dotyczące np. odżywiania czy aktywności fizycznej.

Warto zgłosić lekarzowi niepokojące objawy takie jak plamienia, gorączka czy silny, kurczowy ból brzucha. Prawdopodobnie nic złego się nie dzieje, ale lepiej dmuchać na zimne i wykluczyć potencjalne zagrożenia dla zdrowia malucha.

Tydzień 14 ciąży - rozwój płodu w macicy

Tydzień 14 ciąży to okres bardzo intensywnego rozwoju płodu. Maleństwo mierzy już około 9-11 cm i waży około 100 gramów. Widoczne są już zarysy buzi, rączek i nóżek. Z każdym dniem maluch coraz bardziej przypomina miniaturowego człowieka.

We wnętrzu ciała zachodzą fascynujące procesy. Serduszko bije z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę, tętnią naczynia krwionośne. Drgania serca można nawet dostrzec przez powłoki brzuszne mamy! Działają nerki, wytwarzany jest mocz. Rozwijają się także struktury mózgowe odpowiadające za rejestrowanie bodźców.

Mięśnie szkieletowe stają się coraz silniejsze. W 14. tygodniu ciąży dziecko już aktywnie porusza rączkami, nóżkami i główką. Choć mama jeszcze tego nie czuje, to wkrótce pojawią się pierwsze, jakby delikatne "dmuchnięcia" w brzuchu sygnalizujące ruchy malucha.

14. tydzień ciąży przynosi pierwsze, drobne drgnięcia i poruszenia dziecka, które zapowiadają narodziny nowego życia.

Tydzień 14 ciąży - objawy i niepokojące sygnały

Choć 14. tydzień ciąży przynosi wiele radosnych wrażeń związanych z rosnącym brzuchem i rozwojem dziecka, to czasem pojawiają się również objawy budzące niepokój lub dyskomfort u przyszłej mamy.

Do częstych dolegliwości należą:

 • Zaparcia i wzdęcia związane z uciskiem macicy na jelita
 • Częste oddawanie moczu spowodowane naciskiem na pęcherz
 • Zawroty głowy i nagłe zmęczenie związane ze zmianami ciśnienia i poziomu cukru we krwi

Te objawy zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Warto jednak zgłosić je lekarzowi, który zaleci odpowiednią dietę, suplementy lub ćwiczenia poprawiające samopoczucie.

Bardziej alarmujące są takie sygnały, jak gorączka, krwawienie z pochwy, silny ból brzucha czy obfite wydzielina. Wtedy konieczna jest natychmiastowa konsultacja ginekologiczna, aby wykluczyć groźne komplikacje zagrażające zdrowiu mamy lub dziecka.

14. tydzień ciąży Waga płodu Długość płodu
Tydzień 14. 100 g 9-11 cm

Tydzień 14 ciąży - porady żywieniowe i zdrowotne

Tydzień 14 ciąży - Brzuch i rozwój dziecka

W 14. tygodniu ciąży, kiedy organizm mamy pracuje na najwyższych obrotach, szczególnie istotne jest zdrowe odżywianie. Należy jeść regularnie 4-5 razy dziennie, włączając produkty zbożowe, warzywa, owoce, chude mięso, nabiał i rośliny strączkowe.

Dobrze jest pić około 2 litrów płynów dziennie - najlepiej wody, herbat ziołowych lub soków warzywnych. Pomaga to zapobiec zaparciom i zatruciom pokarmowym.

Oprócz diety, trzeba pamiętać o micie psychicznym. Pomocny będzie spacer, joga dla kobiet w ciąży lub relaksacyjny masaż. To pozwoli zredukować stres, a przy okazji - poprawić krążenie i dostarczyć tlen do rozwijającego się malucha.

Lista zakazów

W 14. tygodniu ciąży należy całkowicie zrezygnować z używek takich jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Zawierają szkodliwe związki chemiczne, które mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu.

Tydzień 14 ciąży - badania i wizyty kontrolne

14. tydzień ciąży to najwyższy czas, aby zgłosić się na pierwszą rutynową wizytę do ginekologa. Lekarz zleci szereg badań krwi i moczu, sprawdzi ciśnienie krwi mamy, osłucha bicie serca dziecka i oceni ogólny stan zdrowia.

Podstawowe badania w 14. tygodniu ciąży obejmują:

 • Morfologię krwi wraz z oznaczeniem grupy krwi
 • Badanie ogólne moczu
 • Posiew moczu w kierunku obecności bakterii
 • Badanie krwi w kierunku kiły, różyczki, toksoplazmozy i HIV

Ponadto lekarz prawdopodobnie zaproponuje wykonanie badań genetycznych w celu wykrycia potencjalnych aberracji chromosomowych u płodu. To ważny element profilaktyki prenatalnej.

Tydzień 14 ciąży - przygotowania do rozwiązania

Tydzień 14 to jeszcze wcześnie, aby myśleć o przygotowaniach do rozwiązania. Jednak z każdym kolejnym tygodniem ciążowy brzuszek będzie rósł, a termin porodu zbliżał się wielkimi krokami.

Dlatego warto powoli zastanowić się nad wyborem szpitala i sposobem rozwiązania - czy to będzie poród naturalny czy cesarskie cięcie. Trzeba również pomyśleć o wyposażeniu dla noworodka i przygotowaniu mieszkania na przyjęcie maluszka.

To ekscytujący, aczkolwiek stresujący okres pełen pytań i wątpliwości. Warto szukać wsparcia u bliskich osób, a także korzystać z fachowej wiedzy lekarza i położnej.

Podsumowanie

14. tydzień ciąży przynosi pierwsze wyraźne zmiany w wyglądzie przyszłej mamy. Pojawia się brzuch w 14. tygodniu ciąży, tzw. baby bump. Waga kobiety zwykle przybiera o 2-3 kg, rosła też macica, która uciska na pęcherz i jelita. Mogą wystąpić dolegliwości takie jak zaparcia, częste oddawanie moczu lub zawroty głowy. To normalne objawy, ale warto skonsultować się z lekarzem.

Dziecko w 14. tygodniu ciąży intensywnie się rozwija - waży około 100 g i mierzy 9-11 cm. Widać zarysy buzi, rączek i nóżek. Zaczyna aktywnie ruszać kończynami, a jego serduszko bije 140 razy na minutę. Choć mama jeszcze tego nie czuje, to wkrótce pojawią się pierwsze delikatne ruchy malucha.

W 14. tygodniu ciąży trzeba dbać o zdrową dietę, picie dużej ilości płynów i aktywny tryb życia. Warto też zgłosić się na pierwszą wizytę kontrolną do ginekologa, który zleci podstawowe badania i udzieli cennych porad. To ekscytujący czas dla przyszłych rodziców.

14. tydzień ciąży to dopiero początek długiej podróży. Przed kobietą jeszcze sporo zmian związanych z rozwojem dziecka i przygotowaniami do jego przyjścia na świat. Jednak widok rosnącego brzucha i pierwsze ruchy malucha rekompensują wszelkie niedogodności z tym związane.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
 2. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
 3. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
 4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
 5. Dziecko w wieku 5 tygodni: Co musisz wiedzieć o 5. tygodniu życia dziecka
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły