Usg 1 trymestru - Badania prenatalne 1 trymestr - Jak wygląda usg 1 trymestru

Usg 1 trymestru - Badania prenatalne 1 trymestr - Jak wygląda usg 1 trymestru
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.12.2023 | 5 min.

Usg i trymestru to bardzo ważne badanie ultrasonograficzne wykonywane u kobiet w ciąży w pierwszych 12 tygodniach (czyli w pierwszym trymestrze). Podczas tego badania lekarz sprawdza rozwój płodu, jego budowę anatomiczną, akcję serca oraz wymiary. To podstawowe badanie pozwala wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości lub wady rozwojowe u płodu. Pozwala też dokładnie określić wiek ciążowy.

Kluczowe wnioski:
 • Usg i trymestru pozwala sprawdzić prawidłowy rozwój i budowę płodu
 • Badanie wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży
 • Obejmuje pomiar długości płodu, akcję serca, ocenę budowy embrionalnej
 • To podstawowe badanie pozwalające wykryć wady lub nieprawidłowości
 • Umożliwia też dokładne ustalenie wieku ciążowego

Usg 1 trymestru w ciąży

Badanie usg 1 trymestru to podstawowe badanie ultrasonograficzne wykonywane u kobiet w ciąży między 11. a 14. tygodniem od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to więc badanie przeprowadzane w pierwszym trymestrze ciąży.

Celem usg 1 trymestru jest dokładne zobrazowanie płodu, ocena jego prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości lub wad rozwojowych. To fundamentalne badanie pozwala też precyzyjnie określić wiek ciążowy.

Dlaczego usg 1 trymestru jest tak ważne?

Usg 1 trymestru należy do podstawowych badań prenatalnych. Dostarcza cennych informacji na wczesnym etapie ciąży, kiedy płód rozwija się bardzo dynamicznie. Pozwala wykryć szereg wad lub nieprawidłowości jeszcze przed ich widocznymi objawami. Im wcześniej je zauważymy, tym sprawniej można rozpocząć leczenie lub podjąć decyzję o przerwaniu ciąży obarczonej poważnymi wadami.

Cel badania usg w 1 trymestrze

Usg 1 trymestru ma kilka podstawowych celów. Przede wszystkim pozwala dokładnie zobrazować zarodek lub płód i ocenić jego prawidłowy rozwój pod względem budowy anatomicznej. Lekarz sprawdza wielkość głowy, tułowia, kończyn, narządów wewnętrznych i mózgu.

Kolejnym celem jest pomiar akcji serca i ocena prawidłowego krążenia krwi. Sprawdza się także obecność pępowiny oraz prawidłową ilość płynu owodniowego.

Badanie usg 1 trymestru pozwala też dokładnie określić wiek ciążowy, co jest kluczowe dla prawidłowego monitorowania jej przebiegu. Precyzyjne ustalenie wieku płodu umożliwia też świadome podjęcie decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży obarczonej poważnymi wadami rozwojowymi.

Długość płodu w 1 trymestrze

Jednym z podstawowych elementów badania usg 1 trymestru jest dokładny pomiar długości ciała płodu. Pozwala to ocenić prawidłowość jego wzrostu i rozwoju na danym etapie ciąży. Od tego parametru zależy też dokładne wyznaczenie wieku ciążowego.

Poniższa tabela przedstawia przeciętną długość płodu w zależności od wieku ciążowego podczas 1 trymestru:

11 tydzień 4,1 - 5,7 cm
12 tydzień 5 - 6,4 cm
13 tydzień 5,8 - 7 cm

Pomiar długości płodu na tym etapie ciąży obejmuje tułów razem z głową (bez kończyn).

Akcja serca płodu przy 1 usg

Usg 1 trymestru - Badania prenatalne 1 trymestr - Jak wygląda usg 1 trymestru

Niezmiernie istotnym elementem usg 1 trymestru jest ocena czynności serca płodu. Już od 6. tygodnia ciąży na badaniu ultrasonograficznym powinniśmy zaobserwować wyraźne i regularne uderzenia serca.

Prawidłowa akcja serca to 90-170 uderzeń na minutę. Szybsze bądź wolniejsze bicie może sugerować nieprawidłowości i wymaga dodatkowej diagnostyki.

Jak mierzy się akcję serca płodu?

Do oceny czynności serca płodu ultrasonograf wykorzystuje specjalny tryb M przedstawiający ruch mięśnia sercowego w czasie rzeczywistym. Dokładny pomiar akcji serca odbywa się automatycznie przez kilka sekund.

Prawidłowa, regularna fala uderzeń jest potwierdzeniem prawidłowego funkcjonowania układu krążenia u płodu.

Budowa embrionalna przy usg 1

Badanie usg 1 trymestru pozwala dokładnie zbadać budowę anatomiczną zarodka lub wczesnego płodu. Na tym etapie rozwoju ocenia się przede wszystkim:

 • kształt i wielkość głowy
 • obecność i wielkość mózgu płodu
 • kształt kręgosłupa
 • obecność żołądka i pęcherza
 • prawidłową liczbę kończyn

Prawidłowa budowa anatomiczna na tym etapie rozwoju znacząco zmniejsza ryzyko poważnych wad w dalszym przebiegu ciąży. Tym bardziej, że wiele z nich rozwija się już w pierwszym trymestrze.

Zalecenia po 1 usg ciąży

Usg 1 trymestru daje nam sporo cennych informacji na temat stanu zdrowia przyszłej mamy i prawidłowości rozwoju dziecka. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, kolejną kontrolną echografię wykonuje się zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas usg 1 trymestru, lekarz może zalecić częstsze badania kontrolne, dodatkową diagnostykę lub podjęcie leczenia. Zawsze jednak należy postępować zgodnie ze wskazówkami specjalisty i nie podejmować samodzielnych decyzji.

Prawidłowy wynik pierwszego badania USG to potwierdzenie, że ciąża rozwija się prawidłowo. Nie oznacza to jednak braku ryzyka późniejszych komplikacji. Dlatego tak ważna jest systematyczna opieka medyczna do końca ciąży.

Podsumowanie

Usg 1 trymestru należy do fundamentalnych badań prenatalnych. Jest wykonywane rutynowo u wszystkich kobiet między 11. a 14. tygodniem ciąży. Dostarcza nam kluczowych informacji na temat zdrowia mamy oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Pozwala wykryć liczne wady rozwojowe na wczesnym etapie ich powstawania.

Podczas badania usg 1 trymestru ocenia się przede wszystkim długość i budowę ciała płodu, prawidłową akcję jego serca oraz obecność najważniejszych narządów. To pozwala szybko zidentyfikować niepokojące objawy i wdrożyć leczenie lub podjąć decyzję o przerwaniu ciąży obarczonej nieuleczalnymi wadami.

Usg 1 trymestru daje przyszłym rodzicom ogromną ulgę, kiedy jego wynik jest prawidłowy. Oznacza wtedy, że szanse na donoszenie zdrowego dziecka są bardzo duże. Nie wyklucza to jednak pojawienia się późniejszych komplikacji. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola do końca ciąży.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą lepiej zrozumieć istotę badania usg 1 trymestru i zachęcą do regularnych wizyt u ginekologa. Tylko systematyczna opieka medyczna zapewnia zdrowy rozwój dziecka od pierwszych chwil życia.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wyrzynanie zębów mlecznych u dzieci - Przewodnik
 2. Jak wybrać idealne łóżko dla Twojego dziecka? Porady od producenta łóżek dziecięcych
 3. Najlepsze atrakcje w Wilnie z dziećmi - TOP 10 miejsc do zobaczenia
 4. Co to połóg: objawy i czas trwania
 5. 21 tydzień ciąży: waga dziecka, rozwój płodu i brzuch
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły