Jak nauczyć dzieci wykonywania obowiązków domowych?

Jak nauczyć dzieci wykonywania obowiązków domowych?
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska08.07.2024 | 3 min.

Dzieci mogą czerpać wiele korzyści z regularnego udziału w obowiązkach domowych. Wypełnianie domowych obowiązków uczy maluchy odpowiedzialności, dumy ze swoich dokonań, rutyny i organizacji własnego czasu, co zaprocentuje później w dorosłym życiu. Obarczanie dziecka zbyt dużą liczbą obowiązków nazbyt wcześnie może jednak przynieść negatywny skutek i całkowicie zniechęcić go do pomagania. Ważne jest zatem by na samym początku odpowiednio zachęcić dziecko do wykonywania obowiązków domowych, a następnie znaleźć właściwą równowagę między ilością powierzonych obowiązków w zależności od wieku i umiejętności pociechy.

Przykład musi iść z góry

Jeżeli chcesz zachęcić dziecko do obowiązków domowych, zacznij od siebie i dobrego przykładu. Twoje dzieci uczą się obserwując Ciebie i naśladując Twoje zachowanie. Jeżeli Ty nie sprzątasz to twoja pociecha nie ma również żadnego powodu by zacząć. Usiądź ze swoim dzieckiem i porozmawiaj z nim o tym, jak każdy członek rodziny przyczynia się do wykonywania obowiązków domowych i utrzymywania czystości, by sprawić, żeby wam wszystkim mieszkało się przyjemniej.

Nauka domowych obowiązków poprzez zabawę

Nawet młodsze dzieci mogą powoli wdrażać się w proces wykonywania domowych obowiązków poprzez zabawę. Za sprawą szerokiej palety zabawek naśladujących domowe sprzęty twój maluch może w bezpieczny i atrakcyjny sposób próbować swoich sił z odkurzaniem (zabawkowe odkurzacze), praniem (zabawkowe pralki i suszarki) czy też gotowaniem ( kuchnie zabawkowe dla dzieci - dostępne na https://www.ebajlandia.pl/).

Obowiązki dobrane do wieku i zdolności dziecka

Dobierz obowiązki domowe do potencjalnych zainteresowań twojej pociechy. Jeżeli Twoje dziecko jest zafascynowane odkurzaniem, być może chciałoby odkurzyć salon. Przeprowadź malucha krok po kroku przez cały proces i to, czego od niego oczekujesz. Niech krokiem poprzedzającym odkurzanie będzie zebranie zabawek z podłogi. Cały czas, gdy Twoje dziecko się uczy - chwal jego wysiłek i wspieraj. Spróbuj porzucić swoje standardy doskonałości i pomóż dziecku poczuć dumę z samego siebie i samodzielnych osiągnięć w utrzymaniu czystości. W miarę jak dziecko będzie coraz lepiej wykonywać swoje obowiązki, stopniowo pomagaj mu coraz mniej. Zanim się zorientujesz, będzie samodzielnie wykonywać powierzone mu zadania!

Indywidualne podejście do egzekwowania domowych obowiązków

Dzieci mają różne preferencje i upodobania. Nie ma zatem jednego idealnego sposobu na egzekwowanie powierzonych im zadań. Niektóre dzieci pilnują swoich obowiązków, gdy widzą zadania rozpisane w widocznym miejscu na tablicy w domu, inne zaś wolą, gdy ktoś im o niech przypomina o określonych porach dnia. Dopasuj zatem sposób komunikowania o obowiązkach tak by odpowiadał dziecku.

Małymi kroczkami do celu - dzieci pomagające w domowych obowiązkach

Jeżeli chcesz by Twoja pociecha realnie pomagała w domowych obowiązkach skup się najbardziej na samych wysiłkach dziecka, a mniej na perfekcji wykonywanych zadań. Jeśli Twoje dziecko stara się jak może i pomaga, regularnie je nagradzaj i nie żałuj pochwał. Dzieci nie zawsze będą chciały wykonywać swoje obowiązki i jest to absolutnie normalne. Postaraj się więc by sprzątanie kojarzyło się im z czymś pozytywnym i przyjemnym -ścigając się, kto ukończy sprzątanie najszybciej lub wygłupiając się wspólnie podczas wykonywania domowych obowiązków.

5 Podobnych Artykułów

  1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
  2. Od zabawy do sportu: Jak hobby horse zdobywa świat
  3. Jakie atrakcje wybrać dla 2-latka? TOP 10 propozycji
  4. Bebilon Prosyneo HA 3 – Mleko dla niemowląt
  5. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 3

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły