Jak wygląda płód w 9 tygodniu ciąży - zdjęcia, wielkość zarodka

Jak wygląda płód w 9 tygodniu ciąży - zdjęcia, wielkość zarodka
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska23.01.2024 | 6 min.

Jak wygląda płód w 9 tyg ciąży to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłe mamy. W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek osiąga już wyraźnie ludzkie rysy - wykształcają się kończyny, palce u rąk i nóg, uszy oraz powieki. Choć jest on nadal bardzo mały, bo mierzy zaledwie 2-3 cm, to widać już wiele szczegółów jego budowy. W tym artykule zamieszczamy zdjęcia ultrasonograficzne płodu w 9. tygodniu ciąży oraz opisujemy jego rozwój i funkcje życiowe.

Kluczowe wnioski:
  • W 9. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 2-3 cm i intensywnie się rozwija.
  • Wykształcają się zawiązki kończyn, uszu, powiek oraz narządów wewnętrznych.
  • Zaczyna pracować serce płodu, które bije już ok. 150-170 razy na minutę.
  • Płód zaczyna spontanicznie poruszać kończynami i główką.
  • USG w 9. tygodniu ciąży pozwala ocenić prawidłowy rozwój zarodka.

Jak wygląda płód w 9 tyg ciąży

W 9. tygodniu ciąży płód osiąga już wyraźnie ludzkie rysy. Choć jest on wciąż bardzo mały i mierzy zaledwie 2-3 cm, to widać już wiele szczegółów jego budowy. Płód w 9 tygodniu ciąży ma już wszystkie narządy wewnętrzne, zaczynają się też wykształcać kończyny i narządy zmysłów.

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek rośnie bardzo szybko. Dziecko w 9. tygodniu ciąży dwukrotnie zwiększa swoją masę i długość w stosunku do poprzedniego tygodnia. Intensywny rozwój widać gołym okiem na zdjęciach USG z 9. tygodnia ciąży, które publikujemy w dalszej części artykułu.

Zdjęcia USG płodu w 9. tygodniu ciąży

USG w 9. tygodniu ciąży pozwala dokładnie zobaczyć rozwój zarodka i ocenić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Na zdjęciach ultrasonograficznych 9 tydzień ciąży widać wyraźnie zarysowujące się kończyny, główkę, tułów i ogon płodu.

Zaczynają się również rysować bardziej szczegółowe elementy twarzy - oczy, nos, usta. Widać także migotanie serca, które zaczyna już aktywnie pracować. Serce płodu w 9. tygodniu ciąży bije już z częstotliwością 150-170 uderzeń na minutę.

Wielkość i kształt zarodka w 9 tyg

W 9. tygodniu ciąży zarodek mierzy zazwyczaj od 2 do 3 cm długości. Jego masa wynosi około 2 gramów. Płód w dziewiątym tygodniu ciąży intensywnie rośnie i zmienia kształt - staje się coraz bardziej podobny do noworodka.

Dokładne wymiary zarodka w 9. tygodniu ciąży prezentujemy w poniższej tabeli:

Długość głowy 4 mm
Obwód głowy 20 mm
Długość tułowia 12 mm
Długość kończyn 4 mm

Jak widać na powyższych danych, najszybciej rośnie głowa i tułów zarodka. Kończyny są jeszcze bardzo krótkie, jednak z tygodnia na tydzień stają się coraz dłuższe i bardziej widoczne.

Zdjęcia płodu w 9 tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży zdjęcia USG prezentujemy poniżej. Widać na nich dokładnie budowę zarodka, z zaznaczonymi poszczególnymi częściami ciała. Tułów, głowa i ogon są już wyraźnie zarysowane. Zaczynają się rysować również kończyny - w 9. tygodniu widać już zawiązki przyszłych rączek i nóżek.

Zarodek rośnie niezwykle szybko i zmienia się z tygodnia na tydzień. W 9. tygodniu ciąży staje się już podobny z wyglądu do miniaturowego człowieczka.

Poza kończynami, zaznacza się także główka płodu z oczami, nosem i ustami. Widać również serduszko, które bijąc zapewnia dopływ krwi i tlenu do wszystkich narządów zarodka.

Organogeneza płodu w 9 tygodniu ciąży

W 9. tygodniu ciąży wszystkie najważniejsze narządy zarodka są już ukształtowane, choć nadal bardzo niedojrzałe. Zostały zakończone procesy organogenezy, czyli tworzenia się poszczególnych narządów.

W 9. tygodniu ciąży płód ma już ukształtowane:

  • Serce
  • Mózg i układ nerwowy
  • Oczy
  • Uszy
  • Zawiązki kończyn

Narządy te będą się teraz intensywnie rozwijać i dojrzewać, aż do momentu narodzin dziecka. Ale podstawowa budowa ciała jest już gotowa.

Wymiary zarodka w ciągu 9 tygodni

Jak wygląda płód w 9 tygodniu ciąży - zdjęcia, wielkość zarodka

W ciągu 9 tygodni ciąży zarodek rozwija się bardzo dynamicznie. Z pojedynczej komórki powstaje miniaturowy człowieczek o długości około 2-3 cm. Poniższa tabela przedstawia wzrost zarodka w kolejnych tygodniach 9-tygodniowego okresu rozwoju:

6 tydzień 4-5 mm
7 tydzień 9 mm
8 tydzień 16 mm
9 tydzień 22-30 mm

Jak wynika z danych, w 9. tygodniu ciąży zarodek jest już ponad 20 razy większy niż na jej początku! To pokazuje, jak intensywny jest to okres rozwoju dziecka.

Czynności życiowe zarodka w 9 tygodniu

W 9. tygodniu ciąży zarodek zaczyna już wykazywać pierwsze świadome ruchy. Porusza główką, kończynami i tułowiem. Reaguje również na bodźce z otoczenia, takie jak hałas czy dotyk brzucha mamy.

Serce bije regularnie z częstotliwością 150-170/min, tłocząc krew do wszystkich narządów. Zaczynają też pracować płuca, choć płód oddycha jeszcze płynem owodniowym, a nie powietrzem.

9 tydzień ciąży to fascynujący okres w rozwoju dziecka. Z małej grudki komórek powstaje istota o ludzkiej postaci. Rozwój postępuje w zawrotnym tempie i choć droga jeszcze daleka, to pierwsze kroki zostały wykonane.

Podsumowanie

Dziewiąty tydzień ciąży to fascynujący okres, kiedy z małej grudki komórek powstaje istota przypominająca miniaturowego człowieczka. USG w 9. tygodniu ciąży pozwala zobaczyć rozwój zarodka - wyraźnie widać główkę, tułów, kończyny i bijące serduszko. Płód w 9. tygodniu ciąży mierzy 2-3 cm i intensywnie rośnie.

W dziewiątym tygodniu zarodek zaczyna wykonywać pierwsze spontaniczne ruchy - porusza kończynami i tułowiem. Reaguje też na bodźce z zewnątrz. Jego serce bije 150-170 razy na minutę, zaopatrując rosnący organizm w tlen i substancje odżywcze. Organogeneza dobiega końca, tworzą się narządy wewnętrzne płodu.

Artykuł szczegółowo omawia rozwój dziecka w 9. tygodniu ciąży - jego budowę, funkcje życiowe i tempa wzrostu. Zamieszczone są również zdjęcia USG, dzięki którym można zobaczyć jak w rzeczywistości wygląda zarodek w 9. tygodniu. Jest to fascynujący okres gdy z pojedynczej komórki powstaje miniaturowy człowiek.

Mamy nadzieję, że artykuł poszerzył Twoją wiedzę na temat rozwoju dziecka w dziewiątym tygodniu ciąży. Zachęcamy też do lektury pozostałych artykułów z cyklu poświęconego ciąży i rozwojowi płodu.

Najczęściej zadawane pytania

W 9. tygodniu ciąży płód mierzy około 2-3 cm długości. Ma już wyraźnie zarysowaną główkę, tułów, kończyny i ogon. Zaczynają się rysować rysy twarzy. Widać też migotanie serca, które bije 150-170 razy na minutę.

Podstawowym badaniem jest USG, które pozwala ocenić rozwój płodu i wykluczyć nieprawidłowości. Oprócz tego zaleca się oddanie krwi na badania hormonalne i markerów wad płodu.

W 9. tygodniu ciąży bardzo częste są mdłości, wymioty i zawroty głowy. Mogą pojawić się też krwawienia z dróg rodnych, związane z zajściem i zagnieżdżeniem się ciąży w macicy.

Zaleca się zdrową, zbilansowaną dietę, unikanie używek, picie kwasu foliowego i regularny odpoczynek. Warto rozpocząć ćwiczenia dla kobiet w ciąży i pierwsze zakupy dla dziecka.

W 9. tygodniu ciąży zarodek zaczyna wykonywać pierwsze spontaniczne ruchy, ale są one jeszcze zbyt delikatne, by mogła je wyczuć mama. Dopiero ok. 16-20 tygodnia mama zaczyna odczuwać ruchy płodu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co potrafi dziecko w 9 miesiącu życia?
  2. Co to połóg: objawy i czas trwania
  3. 28 tydzień ciąży: rozwój dziecka, objawy, brzuch i porady
  4. Dziecko 10 tygodni - 10 tygodniowe niemowlę, 10 tyg dziecko
  5. Dziecko urodzone w 32 tygodniu - wcześniak poradnik
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marta Tomaszewska
Marta Tomaszewska

Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzielę się na blogu poradami, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne u dzieci w różnym wieku. Opowiadam o zabawach i ćwiczeniach wspierających motorykę małą i dużą. Daję też wskazówki, jak włączać dzieci w obowiązki domowe i rozwijać ich samodzielność

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły